Sahte parfümleri nasıl anlarız?

M

Mavi

Sağlık Ekibi
Sahte parfümü nasıl anlarız
Sahte Parfümlerdeki Tehlikeler
Sahte Parfüm nereden anlaşılır.

Uzmanlar, merdiven altı dükkanlarda üretilen, gerçeğini aratmayan kutuları ve şişeleri bulanan sahte parfümlerin insan sağlığı üzerinde büyük sorunlara yol açabileceği uyarısını yaptı.

Deri Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Semih Tatlıcan ile Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. İsmail Eroğulları, sahte parfümlere dikkati çekti. Orijinallerine göre daha ucuz oldu için sahte parfümlerin tercih edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlıcan, parfümün içerisindeki kimyasalın nelerden oluştuğunun bilinmediğini, cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olduğunu söyledi. Doç. Dr. Tatlıcan, sahte parfümlerin ciltte kalıcı kahverengi lekelere neden olduğunu kaydetti. Sahte parfümlerin temas alerjisi yarattığını belirten Doç. Dr. Tatlıcan, "Temas alerjileri anlık tepkilerdir. Sahte parfümlerin bir diğer etkisi ise uzun vadeli etkileri kapsar. En önemlisi parfümün uygulandığı cilt üzerinde zamanla kahverengi lekelenmeler oluşur. Bu tahribata tıp dilinde Riehl Melinozu diyoruz. Bir de Poikilo Dermi adı verilen boyun bölgesinde kızarıklık ile damarsal çizgilerde renk düzensizliği kalıcı etkiler olarak göze çarpıyor, bize gelen şikayetlerin başında geliyor" dedi.

PARABEN MADDESİNE DİKKAT
Kullanıcıları aldıkları parfümlerde orjinal olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Semih Tatlıcan, "Çoğu parfümü orijinali ile sahtesini ayırt etmek mümkün olmuyor. Aldıkları orijinal ürünlerde de üzerinde İçeriğinde paraben bulunmuyor ibaresine dikkat etsinler. Cildin yan etki yarattığı kimyasalların başında paraben geliyor" diye konuştu.

Paraben maddesi de bu yıl kanserojen bir madde olduğu gerekçesiyle Fransa'da büyük tartışmalara neden olmuş ve bazı Avrupa ülkelerinde de yasaklanmıştı. Parabenin bulunduğu ürünler arasından bebekler için kullanılan kremler de yer alıyor.

Sahte parfüm kullanan bir insanda sıklıkla tıkanmalar görüldüğünü belirten Dr. Eroğulları ise broşlarda aşırı duyarlılığa yol açan bu parfümlerin solunum yetmezliğine neden olduğunu kaydetti. Dr. Eroğulları, "Biz doktorlar olarak bazı hastalarımıza bırakın sahte parfümü, orijinalini bile kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Sahte parfüm insanı hayata bağlayan nefes alışveriş trafiğini bile etkileyebilecek etkilere yol açabilir" dedi.

Hürriyet
 
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Parfümlerimizi orjinal almak istiyorsak Tekin Acar ve Sevil gibi parfümerilerden alırsak iyi olur oralarda sahte parfüm olayı olmuyor en azından şimdiye dek ben hiç görmedim duymadım
 
M

Misafir

Misafir
sevil parfümerinden ben çok şüpheliyim 3 kere parfüm aldım ordan inanın hepsinde şüphe duydum su gibi sıkıyosun üstüne bi şey anlamıyosn
 
Üst