Sağlıklı Atıştırmanın Önemi

  • Konbuyu başlatan denizkızı
  • Başlangıç tarihi
denizkızı

denizkızı

Yeni Üye
Büyüme çağında çocuklar çok hızlı büyür. Vücudu ihtiyacı olduğu kadar sık ve iyi beslemek bu dönemde daha çok önem arz eder. Çocuklar midelerinin küçük olması nedeni ile büyük porsiyon yemek yiyemezler; bu da ihtiyacı olan besin gruplarını ana öğünde alamamalarına sebep olur. Çocuğunuzun alamadığı besin gruplarını ona ara öğün olarak vererek her besin grubundan tüketimde bulunmalarına yardımcı olabilirsiniz.
Atıştırmalıkların sağlıklı olmasına zararlı besin gruplarından olmamasına özen göstermelisiniz. Paketli işlenmiş bir ürün sunumu ile ara öğün ihtiyacını karşılayacağınıza ev yapımı daha sağlıklı atıştırmalıklar hazırlama tercihinde bulunabilirsiniz.

Ara öğün tüketmeye alışan çocuk hayatının diğer dönemlerinde de bunu alışkanlık haline getirecek sağlıklı beslenmenin nasıl olacağı hakkında fikir edinebilecek. Gün içinde çocuğunuzun 3 ana 2 ara öğün tüketiminde bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Ara öğün seçeneği olarak meyvelerle zenginleştirilmiş 1 kase yoğurt harika bir tercih olabilir. Çocuğunuz seviyorsa içine 1 tatlı kaşığı bal da ilave edebilirsiniz. Çocuğunuz fast food tarzı hamburger seviyorsa ona ev yapımı hazırlayacağınız sebzeli köfte ile ekmek arası marul, domatesli küçük bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Ya da meyveli süt hazırlayabilirsiniz. Meyveleri farklı keserek çeşitli meyvelerden azar azar karıştırarak hazırladığınız bir meyve tabağı ya da ceviz, badem ve fındık karışımı - 10 fındık ya da badem; ya da 3 ceviz olabilir- verebilirsiniz.
27211359_20150303_124154.jpg

Çocuğunuzu sağlıklı atıştırmalıklara yönlendirmek istiyorsanız;

*Mutfakta yıkanmış olarak bulunan bir meyve tabağını mutfak masanızdan eksik etmeyin.

*Marketten abur cubur almak yerine kuruyemiş alma tercihinde bulunun.

*Çocuğunuza harçlık vermek yerine hazırladığınız sağlıklı bir beslenme çantası ile okula gitmesine yardımcı olun.
 
Üst