Saç yolma ve kıl koparma hastalığı

S

sedacım

Yeni Üye
Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, dürtüsel olarak saç ve vücut kıllarını yolma hastalığı olarak bilinen "Trikotilomani"nin, çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile fertlerinden birini kaybeden kişilerde sıklıkla görüldüğünü söyledi.

Bilgen, yaptığı açıklamada, saçını veya vücudunun çeşitli yerlerindeki kılları kendi çabasıyla dürtüsel olarak koparan kişilerin, bu davranışlarını genellikle inkar ettiklerini belirterek, hastaların saç yolma öncesinde veya bu davranışı engelleme çabası sırasında giderek artan bir gerginlik yaşadığını ifade etti.

Hastalığın tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık olduğunu kaydeden Bilgen, "Saç yolma kişide belirgin sıkıntıya yol açar, toplumsal mesleki ve diğer önemli alanlardaki uyumu bozar. Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalık, kadınlarda erkeklerden 5-10 kat fazla görülürken, daha sonra erken erişkinlikte kadın ve erkek arasında eşit oranda görülür" dedi.

Hastalığın en önemli nedeninin çocukluk döneminde yaşanan ayrılık ya da kayıplar olduğunu belirten Bilgen, "Çocukken ailesinden ayrılan veya yakın aile fertlerinden birini kaybeden kişilerde bu hastalık daha sık gözleniyor. Bu hastaların anneleri aşırı eleştirici ve reddedici, babaları ise pasif ve zayıf kişilik yapısında kimselerdir" diye konuştu.

Hastalığın esas klinik özelliğinin saç, kaş, kirpik koparmak olduğunu belirten Bilgen, şöyle devam etti: "Daha az olarak sakal, bıyık ve diğer beden kılları da koparılabilir. Hastaların yüzde 75'i saçı, yüzde 53'ü kirpik, yüzde 42'i kaşını koparırken, yüzde 8 çocuklarının saç veya kaşını, yüzde 3'ü de eşi veya başkalarının saçını koparmaktadır. Beyazlaşmış saçları koparmak daha büyük haz verirken hastaların sadece yüzde 28'i koparma esnasında acı duyduklarını ifade etmiştir. Yüzde 95 hastada koparma öncesi gerginlik artmakta, yüzde 88'i ise koparma sonrası tatmin ve rahatlama hissi yaşamaktadır."

Hastaların kopardığı kılı özellikle ağız çevresine sürerek rahatladığın anlatan Bilgen şunları söyledi: "Hastalarda bazı davranışlar tipiktir. Kılı dudaklarına değdirmek, yanaklarına sürmek, kıl kökünü ısırmak tipik olarak görülebilir. Ağız etrafına sürmek, yalamak veya yemek, kılın ucunu çiğnemek ve ısırarak koparmakta görülebilir. Saç koparmak genellikle sakin dönemlerde olur. Televizyon izlerken, okurken, telefonla konuşurken veya yatakta yatarken. Genellikle geceleri ve hatta yatmadan önce daha kötüye gider. Bireyler yaygın olarak saç yolma davranışlarını inkar ederler ve meydana gelen kelliği giderirler ya da saklarlar. Bazı bireyler başka insanlardan saç yolma dürtülerine sahiptirler ve bazen bunu gizlice yapma fırsatı elde etmeye çalışırlar. Ev hayvanlarından, oyuncak bebeklerden ve diğer fibröz eşyalardan kıl yolabilirler. Muhakkak tedavi edilmesi gereken bu hastalık, psikiyatrik bir hastalık olup tedavisi hastayla uyum içinde olunduğunda mümkündür."
 
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Saç koparmanın yanında kirpik yolma hastalıgıda var kuzenimde bu hastalıgı çekiyor çok zor Allah yardımcımız olsun.
 
M

Misafir

Misafir
sevgili arkadaşlar bu hastalık bendede vardı suan tek amacım size azda olsa yardım edebilmek . bu hastalığa sahip olanlar piskolojik yardım almalılar ama ben bunu istemedim beni de yardım almak için herkes teşfik edince ankadım bunun ciddi bir hastalık olduğunu . doktora gitmek bu dönemde çok önemli ama ben size sunu söyleyeyim ki bu hastalığın tedavisi kişinin kendisinde yatıyor . arkadaşlar eliniz saçınıza gittiğinde lütfen kendinize sunu deyin " ben suan kendime zarar veriyorum " kendinizi tutmak zor olacak ama bunu başarabilecek güzü Allah bize verdi inanın . ben suan bu hastalıktan kurtulalı 4 yıl oldu , saçlarım gayet güzel lütfen bu yazdıklarımı akrabalarınıza söyleyin . azcık yardımcı olduysam ne mutlu bana.
 
E

erdemm

Misafir
ne zaman sakallarımı uzatsam kopartıyorum ve yer yer boşluk kalıp moralimi bozuyor .parmaklarımı bantladım fakat bu da işe yaramadı . bence tavsiyem elinize anahtrlık tesbih vs bi uğraş olsun bu bile engelliyor geçici bi süre tabi..
 
Üst