Saç Beyazlamasının Sebepleri Nedir?

  • Konbuyu başlatan sebnemficici
  • Başlangıç tarihi
S

sebnemficici

Yeni Üye
Saçı beyazlata etkenler nelerdir
Saç beyazlaması nasıl önlenir
Saç Beyazlamasının Nedenleri Nedir?
Saç Beyazlaması Sebebi Nedir?

Saçınızın beyazlamasını istemiyor musunuz? Saçınızın beyazlamasından korkmayın demesi kolay dediğinizi duyar gibiyim bende öyle diyorum çünkü .

Saç beyazlamasının sebebleri nelerdir öğrenelim
Saç beyazlaması bir gecede ortaya çıkmayacağı gibi, tüm saçımızın beyazlaması ise dipten uca gelene kadar aylarca bir süre sonra görünecektir. Bazı saçlar erken beyazlayabilir, bu genellikle genetik bir durum olarak söylenebilir. kan şekeri düşüklüğü, gizli şeker saçların erken beyazlamasına sebep olabilir. Eğer ailenizde şeker hastalığı yaygınsa, saçlarınız beyazlamadan, periyodik olarak yükleme testini yaptırmanız ve bu hastalığa yakalanma risklerini aza indirmeniz gerekiyor.

Saç Beyazlamasının sebebi nedir?
Saça rengini veren melanin denilen boyar maddenin azalarak saçın tırnak gibi şeffafa yakın beyaz renk almasıdır.

Saç Beyazlamasının Nedenleri
Saç kökünde saçı oluşturan hücrelerin arasında melanin pigmenti salgılayan melanosit ler vardır.Bu melanositler yıllar içerisinde ölür ve renk veremez duruma gelir bu saç beyazlamasının tek nedenidir.Melanositlerin neden öldüğü vede bazı kişilerde neden çok erken öldüğü bilimsel olarak aydınlatılamamıştır.

Üzüntüden saçlar beyazlar mı?
Oldukca merak edilen bir soru bu ve genelde hep söylenir saç beyazlamasının stresden kaynaklandığını hemen bu konu hakkında bilgi edinelim.
Stres tüm hastalıkları tetikleyen bir faktör olduğu gibi, saç beyazlamasını da hızlandırabilme etkisine sahip. Stres, üzüntü yaşandığında, vücuda kortizon hormonu salgılanıyor. Bu da normalin üzerinde salgılanan kortizon hormonunun başka yerde kısıtlamaya gitmesine sebep oluyor. Ve saç beyazlığı dipten uca doğru kişide kendini gösterebiliyor.

Saç boyalarına dikkat!
Saçlarınızı ne kadar çok boyatırsanız o kadar çabuk beyazlar denirdi acaba bu doğrumu bend eçok merak ediyorum bakalım ne kadar etkisi varmış saç beyazlaması ile saç boyalarının.
Saçlarını boyayan kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunuyor. Kişi çok erken yaşlarda saçlarını boyayacaksa, ailesinde erken yaşta saç beyazlaması bulunan kişilerin olup olmadığına göre davranmalı. Eğer ailede genetik olarak saçların erken beyazlamasına sebep olacak kişiler bulunuyorsa, saç boyama işlemlerini 30 lu yaşlara kadar ertelemeliler. Çünkü saç boyası, saçın erken beyazlamasına teşvik anlamına da geliyor. İyi malzeme, iyi ürünler kullanılmadığı zaman saç kendini erken bırakıyor ve beyazlama biraz daha hızlı başlıyor. Bu sebeple saç boyası kullanırken, saçın yıpranmasını önleyecek ürünler kullanmamaya dikkat!

Beyazlayan saçlarınız için ufak bir öneri sunalım
Saçların beyazlaması genel olarak ırsi bir durumdur. Özellikle erken yaşlarda beyazlayan saçlar, insanları psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir. Kimine ne göre kişiye olgunluk verdiği söylensede, zaten insanlar olgunluk duyygusunu gereken yaşlarda tadacağı unutulmamalır. Beyazlayan saçlar için sizlere ceviz kürü öneriyoruz. Taze cevizin dış kabuklarını az suyla haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincabı zeytin yağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya katın 2 saat saçınızda bekletin ve saçınızı yıkayın.

Saç Beyazlamasına Çözüm
Saç beyazlamasını önlemenin bilimsel yolu yoktur,piyasada çeşitli ürünler olsada beyazlamayı engellemenin yada tedavi etmenin doğal,bitkisel tedaviside yoktur, yapılabilecek tek şey boyamaktır.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Üzüntüden saçlar beyazlar mı? Oldukca merak edilen bir soru bu ve genelde hep söylenir saç beyazlamasının stresden kaynaklandığını hemen bu konu hakkında bilgi edinelim. Stres tüm hastalıkları tetikleyen bir faktör olduğu gibi, saç beyazlamasını da hızlandırabilme etkisine sahip. Stres, üzüntü yaşandığında, vücuda kortizon hormonu salgılanıyor. Bu da normalin üzerinde salgılanan kortizon hormonunun başka yerde kısıtlamaya gitmesine sebep oluyor. Ve saç beyazlığı dipten uca doğru kişide kendini gösterebiliyor.

----

Benim sacimda arada bi beyazlar cikiyor ancak bunun stresle alakali oldugunu dusunuyorum ailede saci erken yasta beyazlayan yok öyle.
 
Üst