Rüzgar ve Güneşin Hikayesi

  • Konbuyu başlatan Hayal Gemisi
  • Başlangıç tarihi
Hayal Gemisi

Hayal Gemisi

Yeni Üye
Rüzgar çocuklar için kavratılması en zor kavram çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Siz de benim gibi rüzgarı bir hikaye etkinliği ile bütünleştirerek miniklerinize öğretmeye ne dersiniz? Öğretmen önceden Güneş, rüzgâr ve paltolu adam resimlerini kullanarak çomak kukla hazırlar.

Öğrenciler dramatik oyun merkezinde bulunan kukla sahnesinin önüne yerleşirler. “Tik tak, tik tak kukla saatine. Kukla gösterisi başlayacak.” tekerlemesi ile etkinlik için hazırlanılır.

Kaba Rüzgâr, Nazik Güneş hikâyesi kukla ile anlatılır.

“Bir gün Güneş ve rüzgâr tartışmaya başlamışlar. Rüzgâr ben senden güçlüyüm demiş Güneş’e... Güneş, hayır ben senden güçlüyüm demiş. Sonra Güneş rüzgâra demiş ki; “Aşağıdaki paltolu adamı görüyor musun? Bakalım hangimiz adama paltosunu çıkartabilecek?” Önce rüzgâr denemek istemiş. Güneş bulutların arkasına saklanmış ve rüzgâr tüm gücüyle üflemiş, üflemiş... Adam esen rüzgâr karşısında paltosuna daha sıkı sarılmış. Rüzgâr daha güçlü üflemiş, adam daha sıkı sarılmış. Rüzgâr sonunda vazgeçmiş ve Güneş’e sıra sende demiş. Güneş gülerek çıkmış bulutların arasından ve nazikçe sıcaklığını göndermiş paltolu adama. Adam gülümseyerek etrafına bakmış. Güneş biraz daha ısıtmış ve adam mutlu bir şekilde gülerek çıkarmış paltosunu. Rüzgâr da anlamış böylece kaba davranmakla isteklerini yaptıramayacağını.”

Kukla gösterisi sonunda nazik olmak ve nezaket sözcüklerini kullanmak konusu hakkında sohbet edilir. Lütfen, teşekkür ederim, rica ederim, siz, ... mısınız? Gibi nezaket kelimelerinin kullanılmasının önemli olduğu, kibar ve nazik olmanın doğru bir davranış olduğu hakkında sohbete devam edilir.

Etkinlik sonunda rüzgâr ve Güneş resimleri boyanır. Öğretmen tarafından kesilir ve çubuklara yapıştırılarak çomak kukla çalışması yapılır.


Değerlendirme çalışması yapılırken rüzgar nasıl davrandı, güneş nasıl davrandı, birbirimize karşı nasıl davranmalıyız, kimin davranışı doğruydu gibi sorularla çocukların cevapları dinlenir.
 
Üst