1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rüya Görürken Vücudumuza Neler Oluyor?

Konu, 'Her şeyin Başı Sağlık' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Asıl olarak rüya görme olayı beyin sapı denilen yerde başlıyor. Vücudunuzu uyku moduna sokan beyin sapı uykuya daldığınız zaman tüm vücut hareketlerinizi durdurmaktadır. Bu an beyin sapındaki sinir hücreleri tesadüfi olarak birbiri ile bağlantıya geçebilir. Bu bağlantıların anlamlandırılmasının rüya olduğunu iddia eden araştırmacılar vardır. Uyurken beynin ön tarafındaki bilişsel işlevleri yerine getiren kısım devre dışı kalıyor ve bu nedenle rüyanızda kısa süreli kendinizi birbirinden farklı ortamlarda görme eylemi gerçekleşebiliyor.

  ruyalar-hakkinda-bilinmeyenler-ruyalar-uyku-1347201.jpg

  Rüyalar hipokampüs ( hafiza bölümü ) ile amigdalayı (duyguların yönetim birimi ) birbirine bağlamaktadır. Rüyanızda zaman zaman gerçek olaylar görmeniz ve sonuç itibari ile mutlu- üzgün duygu durumları yaşamanız işte bu yüzdendir. Gözlerinizle bir şey görememenize rağmen beynin görüntüleri yorumlama merkezi zihinde rüyayı görmenizi sağlıyor. Rüyalar genel itibari ile REM uykusunda görülüyor. REM uykusu dışında görülen rüyalar ise biraz gerçek dışı olabiliyor. REM uykusu bir iki saat kadar sürüyor. Çoğu zaman rüyalarınızı hatırlamazsınız. Zaten her zaman rüyalar hatırlansa gerçek ile rüyaların ayırt edimi zorlaşırdı.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bu çok saçma insan vücudunda tesadüfü hiç bir şey meydana gelmez.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Ruya ile ilgili bilmedigim duymadigim seyleri bu konu vasitasiyla okuyup bilgilendim. Pek cok ruya gören biri degilim ama yinede gördugum zaman ruya, ilginc oluyor.
   
 4. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Rüya bu işte ne olduğunu tam olarak kimse kestiremiyor. O nedenle bunlar hep var sayım olarak kabul edilmeli.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş