Riskli gebeler kimlerdir?

Nehir

Nehir

Admin
http://www.gebeyim.com/%22index.php/%22


Vajinal bölgeden kanama , "normal gelişimin gerisinde" bir bebek, çoklu gebelik ya da doğum öncesi ve sonrası kontrollerde tespit edilen hastalığı olanlar bu tür gebe grubuna girer. Endişelenmenize neden olan tüm unsurları doktorunuzla konuşun ve ondan bir açıklama alın.

Gebelik ve Önceden Mevcut Olan Tıbbi Şartlar
Astım, kalp hastalığı ya da böbrek rahatsızlığı doğrudan hamileliği zorlaştırmazlar, özellikle gebeliğinizin son evrelerinde hastanede tıbbi bir gözetim altında tutulursanız doğumunuz sorunsuz gerçekleşebilir.

Diyabet
Gebelikte böbreklerin şekeri işleme yöntemleri değişmiş olduğundan annenin idrarında şekere rastlanılabilir. Bu durumda bir tedaviye gerek yoktur. Gizli şeker de aynı şekilde sonuç verir. Annenin daha önceden bir diyabet hastalığı söz konusu ise insülin gereksinimleri gebelik süresince dozunun ayarlanmasıyla sonuçlanabilir. Tüm bu koşullarda annenin hamilelik döneminde sıkı bir tıbbi denetime girmesi yararlı olur. Diyabetik annelerin bebekleri genellikle daha büyük olduğundan erken doğum ya da sezeryan müdehalesi ile karşılaşabilirler.

Vajinal Kanama
Vajinal kanamanız olduğu zaman mutlaka tıbbi gözetim altında bulunmalısınız ve bu doğacak ciddi problemleri önleme görevi görür.

İlk üç ay içinde görülen kanamalar: Bu dönemde hormon düzeyiniz reglinizi durduracak düzeyde değildir ya da servikal erozyon ya da polip gibi bir durum geçiriyor olmanızdan dolayı kanamanız olabilir. Gebeliğin ilk aylarındaki kanamalar çok ciddi bir durum arzetmez ancak yine de hasteneye gidip bir taramadan geçmelisiniz. Bir müddet dinlenmeniz ve cinsel ilişkiden uzak durmanız sizden istenebilir.

Hamileliğin ileri safhalarındaki kanama: Gebeliğin bu döneminde nadiren de olsa kanamalar gözlenebilir. Bu kanamaların ana nedeni plasenta ile ilgili sorunlardır. Plasenta ile ilgili olarak şu iki ana problem yaşanabilir. Bunlar plasenta previa yani plasentanın dölyatağının alt kısmına yerleşmiş olması ve büyük bir olasılıkla serviks boyunca yerleşmesi diğer problem de plasental abruption olup plasentanın rahim duvarından ayrılmaya başladığı durumdur. Bu durumların tespiti ultrason ile gerçekleştirilir ve acil olarak sezeryan için cerrahi müdahale yapılması son derece gereklidir.

Çoklu Gebelik
İkizler ve üçüz bebeğiniz olmasıyla ilgili teşhis ultrasonla yapıldıktan sonra şüphesiz bu tür anne adaylarının daha fazla tıbbi tetkikten geçmeleri gerekmektedir. Bebeklerin yatış biçimi nasıl doğum yapacağınıza karar verilmesinde etkili olur. Eğer ikizlerden biri ters durumdaysa sezeryan müdehalesi gerekecektir. Bununla birlikte ikizlerin her ikisi de baş aşağı pozisyonunda ise normal doğum gerçekleşmesi mümkündür.

Normal Gelişimin Gerisinde
Normal gelişimin gerisinde bebek kronolojik yaşı ile gelişim yaşı arasında fark olan bebektir."Normal gelişimin gerisinde" tetkikinde doktor şu unsurları kontrol edecektir.

Plasentanın kontrol edilmesi ve herşeyin yolunda olup olmadığını belirlemek için haftada en az bir kere ultrasona girilmesi.

Bebeğin kalbinin büyüklüğünü ve herhangibir sorun olup olmadığının kontrol edilmesi.

Preeklampsi
Preeklampsi yüksek kan basıncı ve doğum öncesi yapılan idrar tahlillerinde görülen protein ile ilgili olan ve özellikle gebeliğin il safhalarında ve ikiz bebek bekleyen annelerde görülebilen bir sorundur. Bu belirtiler plasentada oluşur ve bebeğin normal gelişmesini önler. Bebeğin ve plasentanın alınması hastalığı sonlandırır. Ciddi komplikasyonlar oluşmadan bir hastaneye başvurulması zorunludur.

Bebeğinizi Kaybetmek
Böyle bir olasılığa hazırlıklı olun ve olay gerçeklerşirse kendinize psikolojik bir danışman bulun.

Erken Evrede Düşük Yapmak
İlk hamileliklerin yaklaşık 1/3 ünde düşük gerçekleşebilmektedir. Düşük genelde cenindeki bir anomaliden ya da annedeki bir problemden kaynaklanabilir ve bu düşükler genellikle gebeliğin ilk haftalarında oluşur.Şiddetli adet dönemi kramplarıyla belirti gösteren erken düşüklerde yine de fazla acı çekmeyebilirsiniz.Hayal kırıklığının getirdiği hormonal değişimlerle uğraşmak zorunda kalabileceksiniz.

Geç Evrede Düşük
Büyük bir ihtimalle nedeni plasental problemler ya rahim ağzı yetmezliklerinden kaynaklanan ve genellikle 13-24 haftalık gebelikte görülebilen düşüklerdir. Doğum sancısına benzeyen küçük nöbetlerden sancı tedavisi görseniz bile kurtulamayabileceksiniz.

Ölü Doğum
Hamileliğinizin sonlarına doğru bebeğinizi kaybetmek size ve eşinize tarifsiz bir acı verebilir. Sebebi her ne olursa olsun bu duygusal çöküntü eşinizle aranıza dahi girebilir. Dugularınızı doktorunuzla paylaşın ve ölüm nedeni konusunda tam bir açıklama bekleyin. Ancak şunu unutmayın ki ilk bebeklerini kaybetmiş pek çok çift daha sonra sağlıklı çocuk dünyaya getirmiş ve mutlu bir biçimde yaşamaktadır.
 
Nursena

Nursena

Admin
Gebelik döneminde her zaman risk vardır bu nedenle riski azaltmak için sürekli kontroll altında olmak ve dönem dönem doktorlara başvurmak gerekiyor.
 
M

Mina

Yeni Üye
ilk gebeliklerde dikkat edilmesi gerekiyor özellikle ilk 3 ay tabi bunu yanısıra 9 ay boyunca riskli durumda olanlarda var
 
Üst