Rehber Köpekler Görme Özürlüleri Hayata Bağlıyor

D

denizz

Yeni Üye
Rehber Köpekler Görme Özürlüleri Hayata Bağlıyor
Yaklaşık 270 bin görme özürlü vatandaşın yaşadığı Rusya Federasyonu'nda görme özürlüler için özel olarak yetiştirilen rehber köpekler, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.


Moskova yakınlarındaki Kupavna kasabasına kurulan, Rusya'daki tek rehber köpek eğitimi okulu, binlerce görme özürlü vatandaşın hayat sevincini yeniden tatmasını sağlıyor.

Eski Sovyetler Birliği yönetimi tarafından 2. Dünya Savaşı özürlülerine yardım amacıyla 1960 yılında kurulan okulda konforlu koşullarda özel eğitime tabi tutulan Alman çoban ve labrador cinsi köpekler zekice hareketleriyle görenleri şaşırtıyor.

Görme özürlü sahiplerini yolda karşılaştıkları engeller konusunda bir anlık durarak uyaran rehber köpekler, otobüs ve metroya binişlerde, kaldırım, merdiven, kuyu, demir yolu gibi tehlikeli yol kısımlarında da tıpkı bir insan gibi davranarak sahiplerine destek oluyor.

İHA'ya konuşan Olga Boçkova isimli köpek eğitimcisi, "Şimdiye kadar okulumuzda eğitilen 4 binden fazla köpeği görme özürlülerin hizmetine verdik. Okulumuzda aynı anda 70 köpek eğitim alıyor. Bunların çoğu labrador, bir kısmı ise Alman çoban köpeği. Çok zeki ve yardımsever köpek sayılan labradorlar, özürlüler tarafından büyük ilgi görüyor. Yaklaşık olarak 6 aydan bir yıla kadar süren eğitim döneminde köpeklere sadece rehberlik becerisini değil, aynı zamanda ani gürültülerden korkmamalarını ve sokak köpeklerine ise aldırış etmemelerini de öğretiyoruz" dedi.

Fiyatları yaklaşık olarak 10 ila 15 bin dolar arasında değişen rehber köpeklerin Rusya Görme Özürlüleri Federasyonu tarafından satın alınarak karşılıksız olarak görme özürlülere verildiği bildirildi.

Moskova'da yaşayan 22 yaşındaki Yelena Fedoseyeva isimli görme özürlü genç kız, rehber köpek eğitimi okulundan iki yıl önce aldığı Zlato isimli köpeği sayesinde sosyal hayata tamamen adapte olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Görme yetisini 13 yaşında kaybeden ve bir yıl önce kendisi gibi görme özürlü bir gençle evlenen üniversite öğrencisi Fedoseyeva, evdeki vaktini bilgisayarda çalışarak, birlikte beslediği kedi ve köpeğiyle oynayarak geçirmekten zevk alıyor. Sokak gezisi talimatını duyunca mutluluk içinde tasmasını bularak Fedoseyeva'ya getiren Zlato, rehber köpek eğitimi okulunun verdiği özel tasmayı giydikten sonra Fedoseyeva ile sokak turuna çıkıyor. Fedoseyeva'yı gerekli adrese götürdükten sonra başarılı şekilde tekrar eve getiren Zlato, yaptığı emeğin karşılığını ise sahibinin onu öperek okşamasıyla alıyor.

Yelena Fedoseyeva, "Zlato'yu eve getirdiğimizde ilk başta benimle irtibata geçmemesine çok üzülmüştüm. Ama bir kaç gün içinde bana alıştı. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Zlato sayesinde ilk kez annemin desteği olmaksızın sokağa çıkmaya başladım. Gerekli tüm adreslere Zlato ile gidiyorum. Zlato, sadece rehber değil aynı zamanda bazı oyunlarıyla bana hep neşeli anlar yaşatan bir arkadaş" dedi.
 
Üst