Reflü Evde Nasıl Çare Edilir?

!pek

!pek

Admin
Gastroözofageal reflü kaynaklı yanma hissi ve diğer belirtiler etkili bir ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Oysa ev yapımı yöntemler ile de çare sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Doktorunuzun kontrolü altında beslenmenizde değiştirme yaparak ve bitkisel tedavi yöntemleri ile semptomları teftiş altında tutabilirsiniz.
Reflü için konut yapımı tedavi başta mide kapakçığınızın zayıflamasını önlemek için hayat tarzınızda yapacağınız şartların değişmesi ile başlar. Bu kapakçık yemek yemek borusu ile midenin birleştiği yerde bulunan mide ile yemek borusu arasında bariyer görevi görebilen halka biçiminde bir kastır. Bu adale zayıfladığında kapakçık işlevini yerine getirememeye başlar ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçmay başlar.
Bu kapakçığı gözetmek ve yerçekimi ile yiyeceklerin midenizde kalmasını sağlamak için bazı adımlar atabilirsiniz. Bu adımlar epeyce basit olmakla beraber yalnızca birazcık tasarlama gerektirmektedir.
Sigarayı bırakın: nikotin mide kapakçığınız gevşetici özelliğe sahiptir.
Alkol tüketmeyin: alkollü içecekler midenizi tahriş edip mide kapakçığını zayıflatabilir.
Uyku zamanınızı ayarlayın: yedikten daha sonra 2-3 saat her tarafında yatmayın.
Yatağınızı baş kısmını yükseltin: Yatağınızın baş kısmına 15′er santimetrelik bloklar koyun ve yerçekimi bir uçtan bir uca mide asidinin geri kaçmasını azaltın.
Sakız çiğneyin: Bir Takım hastalarda sakız çiğnemenin reflünün sıklığını azalttığı gözlemlenmiştir. En iyi netice nane içermeyen sakızlardan alınmaktadır.
Spor yapın: Hafif tempoda yapacağınız spor sizi keza rahatlatır keza de varsa fazla kilolarınızdan kurtulmanıza tezgâhtar olur. University of Maryland Medical Center’da yapılan bir araştırmaya kadar stres ve obezite birbiriyle aracısız ilişkilidir. Yemek yedikten iki saat daha sonra yapılan çalışma reflüyü engellemektedir. Alkol ve sigarayı adamak için doktorunuza danışabilirsiniz.
Reflü İçin En İyi Diyet

Diyetinizi başkalaşmak reflü semptomlarınızı azaltmada en önemli adımlardan birisidir. Bazı yiyecekler reflüyü tetiklemektedir fakat bazı yiyecekler de kişiden kişiye çeşitlilik göstermektedir.
genellikle reflüyü tetikleyen yiyecekler şunlardır:
Portakal limon gibi narenciyeler Domates domates suyu ve marine soslar Kızarmış ve yağlı yiyecekler Çikolata Soğan ve sarımsak Asitli içecekler Kafein taşıyan içecekler Nane Alkol
Hangi yiyeceklerin hangi semptomlara yol açtığına dair ufak notlar alın. Böylece neyi yememeniz gerektiğini ve yemek saatlerini ayarlayabilirsiniz. Hem minik öğünler yiyerek belirtileri azaltabilirsiniz. Çok yemek yemek yediğinizde midenize ekstra baskı yapmış olursunuz ve bu durum mide kapakçığınızı zayıflatabilir.
Ayrıca şu yiyecekleri diyetinize ekleyerek tedavi sürecine katkıda bulunabilirsiniz:
badem ıspanak lahana fasulye tam tahıl yiyecekler
Reflü İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nebati yöntemler tıp dünyası göre alternatif ya da tamamlayıcı çare adlandırılır. Alternatif tedaviler genellikle bilimsel veriler kadar desteklenmektedir lakin üstünde yeterince araştırma yapılmamıştır. Bir Takım nebati özlerin ve formüllerin reflü semptomlarını azalttıkları bulunmuştur.
Zencefil Kökü
Zencefil kökü yüzyıllardır Asya’da kullanılmakta olan iyileştirici bir bitkidir. Piyasada akıcı tablet ve kuru toz halinde bulunabilir. Bazı reflü hastalarında ortaya meydana çıkan mide bulantısına iyi gelmekte.
Portakal Kabuğu Özü
D-Limonene portakal kabuğu özünde ve diğer narenciye yağlarında bulunan bir maddedir. Asidik içeriğinden dolayı reflü semptomlarını arttıracağı düşünülebilir ama Alternetive Medicine Review adlı dergide d-limonene maddesinin reflü hastası olan yetişkinlerin yüzde 86 ile 89 aralığında rahatlama sağladığı belirtilmiştir.
Nane Özü
Her nekadar nane mide kapakçığını gevşetse de tablet halinde nane özü reflü hastalarına yardımcı olabilmektedir. İki üç doz tablet ile reflü kaynaklı peptik ülser(mide içinde açık yaralar) rahatsızlığı olan hastalarda rahatlama sağlayabilir.
Kabartma Tozu
Kabartma tozu bilimsel ismiyle sodyum bikarbonat bir asit nötrleyicidir. Su ile birlikte alındığında sindirim güçlüğü problemi çeken hastaları rahatlatabilir. Bir dere kaşığı kabartma tozu ile 200-250 ml sıcak suyu karıştırıp içebilirsiniz.
Elma Şarabı Sirkesi
Her sirke türü reflü için ev yapımı tedavide öğüt edilmektedir. Bu alanda bilimsel bir araştırma gerçekleştirilmemiş olmakla beraber kullanan kadar reflüye iyi geldiği bildirilmiştir. Reflü tedavüsünde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.
Bazen, eğer semptomlar uzun süredir devam ediyorsa ya da bazı komplikasyonlar ortaya çıktıysa, reflü tedavisi için daha tıbbi bir yaklaşma gerekebilir. Size en yerinde çare yöntemini belirlemek için mutlaka doktorunuzla görüşün.
 
Üst