Prof. Dr. Y. İzzettin Barış

Nehir

Nehir

Admin
Y.İzzettin BARIŞ 1931 yılında İzmit'te doğdu. İlk ve orta eğitimini aynı şehirde tamamladıktan sonra 1949 yılında Kütahya Lisesi'nden mezun oldu. 1955'te Ankara Ü.Tıp Fakültesini bitirdi. 1965 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde uzman oldu. On beş yıl T.C.Deniz Kuvvetlerinde pratisyen ve uzman olarak değişik gemilerde ve hastanelerinde hizmet ettikten sonra 1969 yılı sonunda Hacettepe Ü.Tıp Fakültesine girerek göğüs hastalıkları ünitesini kurdu 1971'de Doçent
1976 da ise Profesör oldu. Burada 1982 yılına kadar Ana Bilim Dalı Başkanlığı'nı yaptı. 1982-1986 arasında Suudi Arabistan'daki King faisal Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalıştı ve burada da göğüs hastalıkları kliniğini kurdu. Hacettepe Üniversitesinde İngilizce Tıp Eğitiminin başlaması üzerine tekrar göreve çağırıldı ve Emekli olduğu Mart 1998'e kadar Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığını Yürüttü.

Dr.Barış
Türkiye'de ilk kez asbest ve biomas gibi çevresel akciğer hastalıklar üzerinde araştırma yapmıştır. Dünyada ilk kez
Göreme yöresinde asbest'ten daha potent fibrojenik ve karsinojenik bir mineral olan
Fibrous Zeolite'nin (Erionite) yaptığı hastalıkları dünyaya tanıtmıştır. Bu çalışmalar sebebiyle sekiz kez ödül almıştır.Bunların arasında 1990 Sedat SİMAVİ Vakfı Sağlık ve Türk Tabipler Birliği Nusret Fişek Halk Sağlığı Birimlerinde birincilik ödülleri de vardır. Bugün batıda ayrı bir ihtisas dalı olarak düşünülen Uykuda Solunum Durması hastalığının ülkemizde ilk kez tanıtımını yapmıştır.

Onun üstünde yerli ve yabancı tıp dergisinin editörler kurulunda olan Dr.Barış'ın birisi İngilizce
diğerleri Türkçe yazılmış 12 Kitabı vardır. Uluslararası Kanser Arastırma Kurumunun iki kitabının yazarları arasındadır. Ayrıca İngilizce yazılmış dış kaynaklı üç kitapta bölüm yazarıdır. Ülkemiz tıp dergilerinde yüzün üstünde
internasyonel yayınlarda ise yetmişe yakın yazısı çıkmıştır. "Kendi Rüzgarıyla"
"Bu Doktoru Rehin Alalım"
Çanakkale Savaşları" isimli üç kitabı vardır. Yakında "Osmanlı Sultanlarının Yaşamları ve Ölüm Sebebleri" üzerinde başka bir kitabı çıkacaktır.

Dr.Barış Toraks Derneğinin kurucuları arasında olup
birinci ve ikinci dönem başkanlığını yapmıştır. Halen Ankara Güven Hastanesinde çalışmaktadır. Evli olup
Birleşik Amerika'da doktor olarak çalışan iki oğlu ve üç torunu vardır.
 
Üst