Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU Kimdir?

ender

ender

Yeni Üye
Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU 1935 yılında dünyaya gelmiştir. 1953 yılında Atatürk SİNANOĞLU'nun TED Yenişehir Lisesinde burslu olarak okumasına olanak tanımıştır. Bu okulu birincilikle bitiren SİNANOĞLU kimya mühendisliği okumak için ABD'ye gitmiştir - burslu-. ABD Kalifornia Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünden birincilikle mezun olmuştur.

*1957 yılında Massachusetts Institute of Technology'yi birincilikle bitirmiş; yüksek kimya mühendisi olmuştur.

*1960’ta Yale Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlamıştır. 26 yaşında atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramını bularak doçent olmuştur.

*50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırması ile profesör ünvanını almıştır. Bu ünvan ile modern üniversite tarihinin ve Yale Üniversitesi tarihinin en genç profesörü olabilmeyi başarmıştır. 1964’te ODTÜ'de danışman profesör olduktan sonra Yale Üniversitesinde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atanmıştır.

67020.jpg


*Moleküler Biyoloji dalının ilk birkaç profesörü arasında yer almaktadır. (Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalının çözelti içinde o halde nasıl durduğunu keşfeden adam - solvofobik kuvvet ) Amerikan Ulusal bilimler akademisine üye olarak seçilmiş olup buraya seçilen ilk ve tek Türk olmuştur.

*İki defa Nobel' e aday gösterilen SİNANOĞLU defalarca Nobel Akademisinin isteği üzerine Nobel'e adaylar göstermiştir.

*Dünyanın sayısız yerinde sayısız buluşları ve teoremleri ile ilgili sayısız konferans vermiştir. Şu an 26 yaşından beri devam ettiği Yale Üniversitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak üzere iki kürsüde profesör ve son 7 senedir görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesinde Kimya dalında Profesör olarak görevini sürdürmektedir.
 
Sabır

Sabır

Admin
Yönetici
Kıymetini bilmemiz gereken en önemli insanlar kendilerini bilemem adamış olanlardır.
 
Üst