PRATİK BİLGİLER / Pişirirken

Nehir

Nehir

Admin
Pişirirken


Et Suyundaki Yağlar

Eğer zamanınız varsa en kolay yol, et suyunu buzdolabına koyup yağın donarak üstte toplanmasını sağlamaktır. Donan yağı daha sonra yüzeyden rahatça toplayabilirsiniz.
Et suyu veya çorbanın yağını almak için bir başka yol da, çorbanın içine bir iki buz tanesi atmaktır. Çorbayı hafifçe ısıtın, yağlar buz taneciklerine yapışır. Yalnız, buzları erimeye başlamadan önce tencereden almayı unutmayın.

Süt Kaynatırken

Çok yağlı taze süt kaynatırken en çok şikayet edilen konu tencerenin dibini tutmasıdır. Eğer sütü koyacağınız kabı önce temiz suyla çalkalar ve kurutmadan içine sütü koyup kaynatırsanız, bu dertten kurtulursunuz. Dibi tutmayan tencerenizi temizlemek de daha kolay olacaktır.

Haşlanan Havucun Rengi

Haşlanan havuç suyun içinden çıkarılınca rengini kaybetmeye başlar. Bunu önlemek istiyorsanız, kaynayan suyun içinden çıkardığınız havuçları hemen soğuk suyun altına tutun ve birkaç dakika suyun altında bekletin.

Makarna Haşlarken Yapışmaması ve Taşmaması

Makarna haşlarken başında beklemezseniz genelde suyunu taşırırsınız. Özellikle yeni makarna yapmaya başlayanlar da makarnaların birbirine yapışmasını önleyemezler. İşte size her iki derdinize de derman olacak bir çözüm yolu; makarna haşlarken suyuna biraz tereyağı veya birkaç çay kaşığı bitkisel yağ katarsanız, tenceredeki suyun taşmasını ve makarnaların birbirine yapışmasını önlemiş olursunuz.

Dumansız Izgara

Evde ızgara keyfi yaşamak istediniz ve fırının ızgarasında dumansız ve dertsiz ızgara yapmak niyetindesiniz. O zaman fırının dibine bir fincan su koyun. Su, dumanı ve yağı emecektir.

Kızartmaların Tavaya Yapışması

Kızartma veya sote yaparken yiyeceklerin tavaya yapışması sorununu, tavayı yağ koymadan önce iyice ısıtarak aşabilirsiniz.

Köftenin Tavaya Yapışması

Köfte ısıtırken tavanın dibine koyacağınız bir dilim pastırma veya ince jambon, köftelerin tavaya yapışmasını engelleyecektir.

Yeni Tava Kullanırken

Eğer tavanız yeni ve ilk kez kullanacaksanız, içine bir miktar sirke koyarak kaynatın. Böylece yiyecekleriniz tavaya yapışmayacaktır.

Kızartma Yaparken Yağ Sıçraması

Kızartma yaparken tavanın içine serpeceğiniz bir miktar tuz, yağın etrafa sıçramasını engelleyecektir.
Yağ sıçramasını engelleyecek bir diğer basit yöntem de tavanın üzerine metal bir süzgeç kapatmaktır.

Yemeklere Maydanoz İlavesi

Balık buğulama, fasulye pilaki, kabak gibi yemeklere dereotu ve maydanoz ilave edecekseniz, yeşilliklerinin ve tatlarının bozulmaması için bunları yemek piştikten sonra katın.

Yemeklere Tuz ve Şeker İlavesi

Yemeklerinize tuz ve şeker ilavesini pişmeye yakın yapın. Böylece yemekleriniz daha çabuk pişer.

Patateslerin Pişerken Dağılmaması

Patateslerin pişerken dağılmasını önlemek için pişmesine yakın tuz ilave edin. Böylece patateslerin dağılmasını önlersiniz.

Yumurta Haşlarken

Yumurta haşlanırken patlamasını önlemek istiyorsanız, tepesine bir iğne ile birkaç delik açın. Böylece su, yumurtanın kabuğundan içeriye girerek hem yumurtanın patlamasını önleyecek, hem de yumurtanız çok kolay soyulacaktır.

Rafadan Yumurta

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz, soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün.

Et Yemeklerine Ekstra Lezzet

Et yemeği yaparken yarım bardak suya, üç çay kaşığı sirkeyle birlikte yarım çay kaşığı da şeker katarsanız, yemeğinizin daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Lezzetli Ciğer

Pişirdiğiniz ciğerin daha lezzetli olmasını istiyorsanız, ciğeri pişirmeden yarım saat kadar önce sütün içinde bir süre bırakın. Bu şekilde ciğerin tadına tat katacaksınız.

Lezzetli Sosisler

Sosislerinizin daha lezzetli olmasını sağlamak için pişirme suyuna çok az süt ekleyin ve orta ateşte pişirin. Hem sosisleriniz daha lezzetli olacak hem de bu işlem sosislerinizin çatlamasını önleyecektir.

Yemeğin Fazla Tuzu

Her zaman aynı ölçüyü tutturamayabilir ve yemeğin tuzunu biraz fazla kaçırabilirsiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken, tencerenin içine birkaç dilim çiğ patates atmaktır. Atılan patatesler, yemeğin tuzunu bir nebze olsun emecektir.

Patates Pişirirken

Patates pişirirken, pişirme suyuna koyacağınız bir kaşık sirke, hem patateslerin renginin sapsarı kalmasını sağlar hem de daha lezzetli olur.

Sütlü Soslara Tuz

Tuzun bazen sütü kestiğini unutmayın. Tabii önleminizi almayı da... Bu nedenle beşamel ve diğer sütlü soslar hazırlarken, kıvamlarını bulduktan sonra tuz koyun.

Pilavınızı Isıtırken

Pilavınızı tekrar ısıtırken tencerenin dibine yapışmasını istemiyorsanız, içinde su kaynattığınız bir kabın içerisine pilav tencerenizi koyunuz. Böylece pilavınız taneli kalacak ve tazeliğini koruyacaktır.

Sosisleri Çatlamadan Kızartmak

Sosisleri çatlamadan kızartmak istiyorsanız, kızartma işlemine başlamadan önce sosisleri birkaç yerinden bir iğne ile deliniz.

Tavada Ciğer

Tavada pişireceğiniz ciğerin yumuşak olmasını kızartma ununa ilave edeceğiniz bir tatlı kaşığı kadar karbonatla sağlayabilirsiniz.

Balık Kızartma

Balığınızın çıtır çıtır kızarmasını istemez misiniz? O zaman balığınızı önce sütün içine batırın, sonra unlayın ve tavaya atın. Kızarmış balığınız hem görüntüsü hem de lezzetiyle iştah kabartacak.

Çatlamış Yumurtayı Haşlama

Haşlayacağınız yumurta çatlamışsa ne yaparsınız? Ya yumurtanızı başka türlü pişirir ve haşlanmış yumurta arzunuzu ertelersiniz ya da çatlak yerine bir dilim limon sürerek, yumurtayı bir kaşığın içine koyar ve kaynar olmayan sıcak suda 10 dakika haşlarsınız.

Lif Lif Uzayan Kaşar Peyniri

Gravyer veya kaşar peynirinizin fırında lif lif uzamasını istiyorsanız, büyük delikli rende tercih edin.

Lezzetli Et Suyu

Lezzetli et suyu için, önce suyunu alacağınız eti çok kuvvetli ateşte iki taşım kaynatıp köpüğünü alın. Daha sonra tencerenin kapağından hava almasını engelleyerek (kapağı hamurla kapatabilir veya düdüklü tencere kullanabilirsiniz) hafif ateşte kaynamaya bırakın.

Ayva Reçeli

Ayva reçeli yaparken renginin güzel, ayvanın yumuşak ve suyunun pelte gibi olması için, kaynayan şekerin suyunu çekmesine fırsat vermeden ayvaları tencereye atın. İsterseniz, ayvaları daha önce pişirip yumuşattıktan sonra şekerini katın ve hafif ateşte iki saat pişirin.

Benmari Usulü Yemek

Benmari usulü yemek pişirirken, pişirme süresinin uzamaması için derin tencere kullanmayın. Hararetli pişimi engellemek için de su dolu kabın dibine küçük bir tabak koyun.

Lezzetli Dolma

Dolmanıza yeni bir lezzet kazandırmak istiyorsanız, içine kızarmış veya ufalanmış kestane ilave edin.

Fırında Pişirdiklerinizin Kurumaması

Fırında pişirdiklerinizin kuruyup sertleşmemesi için, fırının içine küçük bir kapta su koyun.

Hafif Hamur

Açtığınız hamurun hafif olmasını istiyorsanız, içine bir miktar maden suyu katmayı deneyin.

Izgara Etler

Izgarada et pişirirken etinizin yumuşak olmasını istiyorsanız, etin bir yüzünün tamamen pişmesini beklemeyin. Izgaraya koyduğunuz ilk yüzü biraz sararıp da su salıverdiği zaman diğer yüzünü çevirin. Diğer yüzün pişimi tamamlandıktan sonra tekrar çevirip ilk yüzü pişirmeye devam edebilirsiniz.

Marmelat Yaparken

Marmelatlarınızın daha canlı görünmesini istiyorsanız, marmeladınızı hazırlarken içine birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atmayı deneyin.

Pilav Yaparken

Pilav yaparken tencereye bir dilim limon koymayı deneyin. Pilavınız tane tane ve bembeyaz olacaktır.

Yumuşak Pizza

Pizzanızın daha yumuşak olmasını istiyorsanız, hamuruna patates nişastası ekleyin.

Reçel Yaparken

Reçel kaynatırken karıştırma işlemini mutlaka tahta kaşıkla yapınız.

Salça Yaparken

Evde salça yaparken kıvamını tutturamadınız ve salçanız sulu olduysa endişe etmeyin. İçine bir miktar rendelenmiş ekmek ekleyin ve bir dakika daha pişirin. Ekmekler salçanızın fazla suyunu emecektir.

Yumuşak Etler

Pişireceğiniz etin yumuşak olmasını istiyorsanız, öncesinde zeytinyağında bir süre bekletin.

Yumurta Haşlarken Çatlamaması

Yumurta haşlarken çatlamaması için, yumurtanızı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kabın içine koyun.

Soğan Kavururken

Soğan kavururken renginin canlı olmasını sağlamak için biraz tuz serpin.
Lezzetli Mantar

Pişireceğiniz mantarlara lezzet katmak için pişirmeden önce üzerlerine biraz tuz ve limon suyu serperek 5 dakika bekletin.

Mısır Haşlarken

Mısır haşlarken daha lezzetli olmasını istiyorsanız, haşlama suyuna bir tatlı kaşığı kadar şeker atmayı deneyin.

Ispanak Pişirirken

Lezzetli ıspanak yemeği yapmanın sırrı, pişirirken içine çok az miktarda su koymaktan geçer. Çünkü ağır ateşte kendi bıraktığı suyla pişen ıspanak daha lezzetli olur.

Çorbanın Taşması

Çorba kaynatırken taşmasını engellemek için içine birkaç tane buz parçası atmayı deneyin.

Kalamar Kızartırken

Yumuşak ve lezzetli kalamar kızartması yapmak istiyorsanız, kızartmadan önce kalamarlarınızı süte batırın.

Daha Lezzetli Et Suyu

Tavuk haşlarken veya et suyu hazırlarken, suya atacağınız bir parça havuç, soğan ve kereviz sapı (maydanoz da olabilir) haşlama suyunuzu daha lezzetli yapacaktır.

Patates Püresi Yaparken

Patates püresi yaparken içine şeker katmayı denediniz mi? Pürenize, kullandığınız tuz miktarınca yapacağınız şeker ilavesi, pürenizi daha iyi koyulaştırır ve daha lezzetli kılar.

Nar Gibi Kızarmış Tavuk

Görünümüyle iştah kabartan nar gibi kızarmış tavuk yapmaya ne dersiniz? Fırında tavuk pişirirken üstüne sürdüğünüz yağa şeker ilave ederseniz, tavuğunuz nar gibi kızaracaktır.

Tereyağı Kızartırken

Tereyağını kızartırken içine bir damla zeytinyağı koymayı deneyin. Böylece tereyağının yanmasını önleyeceksiniz.

Bayatlamayan Ekmek Yapmak

Artık pek rağbet edilmese de hala evde ekmek yapanlarımız vardır. Eğer evde ekmek yapıyorsanız işte size ekmeğinizin daha geç bayatlamasını sağlayacak sihirli formül: Bir miktar patatesi haşlayarak ezin ve ekmek hamurunuzun içine ilave edin.

Lezzetli Yemekler İçin Sıcak Su

Yemeklerinizin lezzetli olmasının en büyük sırlarından biri yemeğe eklediğiniz sudur. Bu nedenle ekleyeceğiniz suyu önceden kaynatın ve yemeğe sıcak olarak olarak ekleyin. Kullanacağınız suyun kireç oranı ve lezzeti de yemeğinizi etkileyecektir.

Yeşil Renkli Sebzeler

Yeşil renkli sebzelerinizi pişirirken renklerini kaybemesini istemiyorsanız, tencerenin kapağını biraz aralık veya tamamen açık tutun. Böylece, buharın dışarı çıkması sağlanacak ve sebzeleriniz renklerini kaybetmeyecektir.

Haşlanan Sebzelerin Renkleri

Eğer sebzelerinizi haşlayacaksanız ve renklerinin de kaybolmamasını istiyorsanız, haşlama suyuna bir miktar sirke ekleyin.

Keskin Kokulu Sebze Yemekleri

Soğan, karnabahar, lahana gibi keskin kokulu yiyeceklerin kokularının yemeğe sinmesinden şikayetçiyseniz, bu sebzeleri pişirirken tencerinin kapağını aralık tutun.

Fırında Tavuk Pişirirken

Fırında tavuk pişirirken içinin pişmemesi ve dışının yanmasından mı şikayetçisiniz? O zaman tavuğu sırtı üstte kalacak şekilde tepsiye koyun. Fırınınızın sıcaklığı da 160 °C olsun.

Kavrulan etlerin biriken maddeleri

Et kavururken tencerenin etrafında biriken (yapışkan) maddeleri kesinlikle atmayın. Bunları bir kapta toplayın. Çünkü bu maddelerde bol miktarda aroma vardır.

Sote et ve sebzeler

Küçük sebze, balık ve et parçaları sote ederken kabının kapağını kapatmayın. Büyük parçalar halinde pişirilecekse de renk aldıktan sonra, kapak örtülerek pişirmeye devam edin.

Derin kapta kızartma

Kızartmanın tarifi çok kolaydır ve herkes yapar. Kızartılacak malzemeyi kızgın yağa atmanız bu işi kotarmak için yeterlidir. Ne var ki, sonuç hiç de umduğunuz gibi olmayabilir. Bu basit işlemin sonucunda herkes farklı lezzetler elde eder. Çünkü iyi bir sonuç ayrıntıda gizlidir; yağın kızgın ve yağ miktarının malzemeye oranla 4 kat fazla olması gerekmektedir.

Çılbır Yaparken

Çılbır yapmak çok basittir ancak konulacak suyun miktarı konusunda şüpheler bulunur. İdeal su miktarı, yumurtanın üzerini kapatacak kadar olmasıdır. Pişmesini kolaylaştırmak için de biraz tuz ve sirke ilave edilmelidir.

Tane tane pilav

Pişirdiğiniz pilavın tane tane olmamasından şikayetçiyseniz, pilavı pişirdiğiniz kabın içine pişirme esnasında ince dilimlenmiş bir limon koymanız kafidir. Bu basit işlem, hem pilav tanelerinin yapışmasını önleyecek hem de pilavınızı beyazlatacaktır.
 
Üst