Pilatesin Muhteşem Etkisi

B

Badem

Yeni Üye
Popüler ve başarılı egzersiz programlarının başarısının nedeni "kas konfüzyonu" tekniğini kullanmalarıdır. "Kas konfüzyonu" kaslarınızı adaptasyon gerçekleşmeden şaşırtmak anlamına gelir. Sürekli aynı sporu yaptığınızda baslangıçta muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak vücudunuz adaptasyona programlanmış akıllı bir makinedir.


Haftada 2 kez yaptığınız bir sporda 2-3 ayın sonunda aynı tekniği ve aynı sporu kullanmaya devam ederseniz artık kaslarınızı daha fazla kuvvetlendiremezsiniz ya da kilo vermenizin, tüm çabanıza rağmen durduğuna şahit olursunuz.


Açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse; pilates yapanların meşhur "Hundreds" egzersizini uzun süredir dizleriniz kırık olarak yapıyorsunuz diyelim, karın kaslarınız yeterince kuvvetlendi ve hareket kolay gelmeye başladı. Yapacağınız, aynı egzersizi dizleriniz düz ve bacaklarınız 45 derece karşıya uzayarak yapmak olacak.


Eğer gittiğiniz stüdyoda workout'unuz her gidişinizde aynı ise, belirli bir zaman geçtikten sonra pozitif sonuçlar alamayacaksınız. Yapmanız gereken, hareketlerin zorluk derecesini artırmak, daha önce kullanmadığınız pilates topu, bantı, ringi gibi ekipmanları egzersizinize ilave etmek ya da 2-3 haftalık değişimlerle farklı egzersiz tiplerini (kardiyo, ağırlık, direnç egzersizleri gibi) kullanmak. Bunu yaptığınızda "kas konfüzyonu" devrede demektir.
 

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst