Patatesin Sağlımıza Faydaları Nelerdir?

Murat

Murat

Yönetici
Evlerimizin vazgeçilmez gıdalarından olan ve yaz kış tükettiğimiz patatesin faydaları ve insan vücuduna yararları hakkında kısa bilgiler bulabileceğiniz konu.

Ev hanımlarının bir çok yemeğe yakıştırdığı patates hem sağlıklı yaşam için hem de tüketimi oldukça kolay olduğundan herkes tarafından tüketilen besinler arasındadır.

Şifa kaynağı olan Patatesin sindirimi kolaylaştırdığını ve mide gazlarını giderdiğini bilmenizde yarar var. Bunun yanın sıra Potasyumdan zengin, sodyum dan düşük olması nedeniyle kalp damar sağlığını korur ve tansiyon hastalığında çok faydası bulunduğu tespit edilmiştir.

Patatesin içeriğinde bulunan fosfor cinsel gücün artışına neden olduğu gibi ayrıca selenyumdan yana zengin bir sebze olan patates, troidin de düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Manganez içeriği yüksek olan Patates bu nedenle cilt sağlığı için önemlidir ve cildi güzelleştirmeye de çok etkili bir kaynaktır.

Patates bol lifli yapısı nedeniyle bağırsakları çalıştırıcı ve temizleyici özelliği bulunur.Patates kabızlığa karşı etkili ve kolon kanserine karşı koruyucudur.B vitaminlerinden zengin olmasından dolayı sinir sistemini düzene sokar, yorgunluğa karşı etkili bir sebze türüdür.

İki adet patatesi rendeleyin ardından patatesin suyunu sıkın ve bu suyla lekeli cildinizi güzelce yıkayın Geriye kalan patatesin posası da göz altlarınıza ve burnunuzun üstüne uygulayın. Bu şekilde yaklaşık yarım saat bekleyin.Daha sonra güzelce durulayın harika bir cilt temizliği ve rahatlığı olacaktır.Bunu her hafta yapabilirsiniz rahatlıkla hiçbir sakıncası yoktur.
 

Ekli dosyalar

Üst