Patates kızartması yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hatice

Hatice

Yeni Üye
Patates kızartması yaparken

Patates kızartmasında önemli olan kızartmanın lezzeti ve aynı yağın yeniden yemekler veya kızartmalar için kullanılabilmesidir. Yapacağınız şey şu:

Harlı ateş yağın en büyük düşmanıdır. Yapısını değiştirir, mideye zararlı hale getirir. Doğradığınız patatesleri çok kızgın bir yağ içine değil, normal yanmış yağın içine koyun. Yani yağ tavada cızırdayıp yanık kokusu çıkarmadan patatesleri içine atın.Patatesler biraz kızarınca çıkarın. Büyücek bir tabağa alın. Birkaç dakika bekletin sonra yeniden yağa koyun. Bu sırada ince doğranmış bir diş sarımsak da eklerseniz kızartmanız daha lezzetli olur
 
Murat

Murat

Yönetici
  • Evde papates kızartması yapmaya kadar verdiniz, ama patateslerinizin sarı ve kıtır olmasını istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken, doğradığınız patatesleri buz dolabında, buz dolu bir kap içerisinde 1 gece bekletin. Kızarmadan önce kağıt havluyla kurulamayı unutmayın.


  • Patates kızartırken en önemli şeylerden biri yağdır. 100 gramlık bir patatesi kızartırken 1 litre yağ kullanmalısınız, yoksa kızartılan patatesler yağın ısısını hemen düşürür.


  • Patatesleri 160 derece 4 - 6 dakika kızartır. Bu süre içerisinde patateslerin içi kızaracaktır, ancak dışı renk almayacaktır. Bu yüzden yağı emdirmek için patatesleri kağıt havlu üzerine alın ve ikinci kızartmaya kadar 30 dakika bekletin.


  • Kızartılacak olan yiyecekleri önceden baharatlamayın, çünkü baharat yiyeceğin yüzeyinde hoş görünmeyen noktacıklar meydana gelecektir.


  • Kızartma yağının ömrünü uzatabilirsiniz. Yağın sağlıklı bir şekilde defalarca kullanabilmek için, her kızartmadan sonra süzün ve ağzı kapalı, ışık geçirmeyen bir kabın içinde saklayın. Yağın bozulmaması için, yiyecekleri ıslak veya nemli olarak fritöze atmayın.


  • Kızartılacak yiyeceklerin eşit büyüklükte kesilmesi, eşit oranda kızartmalarını sağlayacaktır.


 
N

Nida

Yeni Üye
Patates kızartmak için yağın temiz duru renkte olması önemli
 
Üst