1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Panik Atak ve Genetik

Konu, 'Panik Atak' kısmında denizz tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizz Yeni Üye

  Panik Atak ve Genetik
  İkizler ve aile bireyleri üzerinde yapılan çalışmalar, agorafobi ve panik atak'ın genetik ile ilişkisinin önemli derecelerde olabileceğine ilişkin bilgiler içermektedir. Panik bozukluğu olan 40 hasta, agorafobi ile birlikte panik atakları olan 40 hasta ve kontrol grubu olarak anksiyeteye ilişkin belirtileri olmayan 20 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir aile çalışması, panik bozukluk için morbidite riskinin, birinci derece akrabaları arasında panik bozukluğu olan hastalarda %17.3, birinci derece akrabaları arasında agorafobisi olan hastalarda ise %8.3 oranında daha fazla olduğunu göstermiştir.


  Panik bozuklu ğundaki ailesel geçiş özelliğinin her iki cinsiyette ortak bir gen aracılığıyla oluştuğuna inanılmaktadır. Agorafobi iç inse birden fazla gen sorumlu olabilir.
  İ kizlerdeki konkordans (uyumluluk) çalışmaları, panik bozukluğun genetik bir temeli olduğuna ilişkin ek kanıtlar sağlamıştır. Torgersen panik bozukluğun monozigot ikizlerde, dizigot ikizlere oranla beş kat daha fazla oluştuğunu bulmuş tur.
  Genetik ba ğlantıları inceleyen çalış malar
  Crowe ve arkada şlarınca son zamanlarda gerçekleştirilen bir genetik bağlanma çalışmasında, panik bozukluğu olan 26 aile incelenmiştir. Bu çalışma panik bozukluğunun, 16q22 kromozomu üzerindeki bir genle ilişkili olabileceği konusunda ilk kanıtlan sağlamıştır.

   
 2. Yamesin

  Yamesin Yeni Üye

  panik atak olanlara geçmiş olsun allah kimseye hastalık yüzü göstermesin.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Panik atak çok sinsi bir hastalık herseyden önce hastanın bu hastalığı kabullenmesi gerekiyor bilmeyenler için belki öylesine bir hastalık basit bir depresyon gibi gözüksede oldukça zor bir hastalık Allah panik atağı olan herkese yardım etsin.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Annemiz panik ataksa bizdemi panik atacagız tüm çocuklara geçermi?
   
 5. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Panik atak bulaşıcı bir hastalık değil psikolojik bir durum ama tamamen yok edici bir tedavisi olduğunu duymadım şimdiye dek bilen varsa aydınlatsın bizi
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Hmm dusundugum gibi, genlerden gelen bir olay bu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş