Ozan Önen Biyografi-Ozan Önen Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Ozan Önen[/b]

ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu Başkanı'yken adından çok söz ettirmeye başlayan çıkartmış olduğu dergi ve fanzinleri var.

Philip Guedella "özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç." dese de bir insanın ömrüne sığdıramayacağı cinsten olsa gerek ki birçok kişinin hayatları boyunca yaşayabileceği şeylerin toplamıyla dopdolu bir geçmişe sahip bir adam bu.

Ozan Önen parantez içindeyse öğrenci.

1999 Ortaöğrenim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda ( yeni adıyla LGS ) Türkiye 759.su olmayı başararak Aydın Fen Lisesi öğrencisi olması ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu E-Dergisi "Potansiyel Kafası Karışıklar İçin Ruh Serseriliği Performans Sahası

Ozan Önen 2005 yılı itibariyle LeMan Dergi Grubu dergilerinden Yeni Harman'da yazmaya devam ediyor ve yazınsal-düşünsel geliştiricilik seminerleri kapsamında "Sıçrasana Be Adam!" başlıklı yazısıyla Türkiye elemelerini kazandığı KaçakYayın dergisinde de yazmaya başlayacağı söyleniyor.

Birileriyle röportaj yapıyor "iflas ettiğinde başarılı olacak allem kullem ve şeyler dergisi" deniliyor ve büyük yazar 'gönül' yayın yönetmeni Oğuz Atay bir kez daha özleniliyor. tutun(a)mayanlar'ın günün birinde internet üzerinden de olsa yayın hayatına devam etmesi bekleniyor. bkz.: [url= target="_blank">http://www.tutunamayanlardergisi.net/[/url]

ODTÜ Psikoloji Topluluğu'nun iki yıl boyunca Yönetim Kurulu üyeliğini yapan Ozan Önen'in Cumhuriyet Gazetesi'yle varılan anlaşma sonucu ve bu gazetenin yanısıra ODTÜ Rektörlüğü ve ODTÜ Mezunları Derneği işbirliğiyle 2006 yılında ODTÜ'nün 50.yılı için çıkarılacak olan ve Cumhuriyet Gazetesi'yle birlikte tüm Türkiye'ye dağıtılacak olan "ODTÜ 50.yıl Özel Dergisi"nin de editörlüğünü yürütüyor ve bu derginin koordinasyonunu ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu üyeleriyle birlikte gerçekleştiriyor.

Genç organizasyon şirketi "OrganizasyonAnkara" ile bir süre çalışan ve parti organizasyonlarında yer alan Ozan Önen %35 hissesine sahip olduğu Machine Entertainment markasının dışında kendi şirketini ve markasını da yaratmaya çalışıyor.

Türkiye'nin ve dolayısıyla Ankara'nın bugüne kadarki en büyük açıkhava müzik festivali olacağı tahmin edilen "Türkiye Gençlik Festivali GençFest"in organizatörlük ve kreatif direktörlük görevini yürüten Önen ODTÜ KKM bünyesindeki etkinliklerde organizasyon ve basın konusundaki deneyimini "nitelik ve nicelik" açısından da arttırıyor. bkz. : [url= target="_blank">http://www.ccc.metu.edu.tr/[/url]

Ozan Önen'in profesyonel dansçı ve Dünya Turizm Güzellik Yarışması Dünya 2.Güzeli Didem Kovancı'yla da birçok dans festivali projesi üzerinde çalışıyor.

Genç yazarın uyku tulumlarıyla ve içsel yalnızlıklarıyla birlikte geziyorlar.

Önen'in aynı zamanda Ozan Önen'e kazanmış olduğu ödülü veren Edebiyatçılar Derneği eski başkanı ve İmgeÖyküler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni yazar Özcan Karabulut'un Rojda adlı öyküsünün devamı olma niteliğini taşıyor.

Ozan Önen İran'a giderek İran-Türkiye Edebiyat Günleri'ne katılmak ve yaklaşık iki yıldır tasarladığı İran Belgeseli projesini tutun(a)mayanlar'ın sinema editörlüğünü de yürütmüş olan ODTÜ Sinema Topluluğu Başkanı Esra Demirkıran'ın nev-i şahsına münasır katkılarıyla gerçekleştirmek istiyor.

Uydu sahibi ülke hükümetlerine bu davaya bakacak cesarette ve yetkinlikte ne bir hakim ne de bir mahkeme olduğunu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu bile söylüyor.

bkz. : Çankaya Belediyesi Cumhuriyet Söyleşileri

Son olarak başta TRT olmak üzere birçok radyo programına konuk olarak katılıyor; ileriye dönük olarak da radyo ve tv prodüksiyonları projelendiriyor.

Ozan Önen "Çözülmesi gereken tek felsefi sorun vardır; intihar." diyen ünlü filozof Camus'ye de nazire yapıyor: "Çözülmesi gereken asıl sorun intihar değil; intihar edememektir."

Önen'in sportif geçmişine baktığımızda; futbol alanında dört tane il şampiyonluğu Ozan Önen'in "hakkında uzun cümleler kurulan bir adam" olduğunu da biliyoruz.

Ozan Önen'in özel ilgi alanları arasında; seri katil psikolojisi insanları tanımak ve bazı insanlardan özenle kaçmak." diyor Ozan Önen.
 
Üst