Otizm Nasıl Tedavi Edilir?

Masal Perisi

Masal Perisi

Yeni Üye
Otizmli çocuk aile, psikiyatr, psikolog ve eğitimci işbirliği içerisinde çalışmalıdır. Aile çocuğun özel durumunun farkına varmalı ve bu durumu nedeni ile çocuğu sosyal hayattan ve kendi çevresinden asla soyutlamamalıdır. Çocuğundan asla utanmamalıdır. Anne - baba çocuğunun bu rahatsızlığını kabul ederek tedaviden kaçmamalıdırlar.

Çocuk gözlenmeli, bireysel performans testlerine tabi tutularak her çocuk bireysel farklılığına göre tedavi sürecine tabii tutulmalıdır. Bu çocuklarda öncelikle göz teması kurma,yerinde oturma ve komut alabilme davranış gözlemesi gerçekleştirilmelidir.

Aşırı hareketli, sinirlendiği zaman karşısındakine zarar veren, tekrarlayıcı hareketleri yüzünden yaşamsal becerileri yerine getirmede zorlanan, komut alamayan ve yerinde duramayan, komut alamayan çocukların ilaç tedavisi alması gerekmektedir. İlaçla bu kazanımları edinen çocuk yoğun olarak iletişim kurma, oyun oynama, duygularını anlama, duygularını ifade etme, ten teması kurma gibi sosyal becerileri kazanma otistik çocukların gelişimi açısından önem arz etmektedir.
 
Murat

Murat

Yönetici
Allah yardımcısı olsun bu tür rahatsızlığı olan ailelere. Çok zor bir durum. Öz veri ve sabır gerektiriyor.
 
Üst