Oruçluyken de kilo korunabilir

Nehir

Nehir

Admin
Jinemed Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Suzan Elpe, ramazanda oruç tutarken kilo koruma yöntemleri ve kilo vermenin püf noktalarını anlattı.

Oruçluyken kilo verilebilir mi?
Ramazanda oruç tutarak kilo verileceğine inanmak yanlıştır. Genellikle bu dönem, dikkat edilmezse kilo almayla bile sonuçlanabilir. Ancak daha önce zayıflama programına başlamış kişiler, az ve sık yiyerek diyetlerine devam edebilirler. Bu dönemde kiloyu sabit tutmak bile hedeflenebilir.

Uzun süre aç kalmak vücutta ne gibi fiziksel etki yapar?
Uzun süren açlıkta kan şekerinde düşme meydana gelir. İftar saati yaklaştıkça daha sıklıkla gözlemlediğimiz sinirlilik, ani öfke patlamaları, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtilerin nedeni budur. Ayrıca vücut ısısı düşer, mide asidi artar ve vücudun su ihtiyacı çoğalır.

Saatlerce yemek yenmemesine rağmen oruç tutarken neden kilo alınır?
Uzun süre aç kalındığı için ****bolizma hızı düşer ve kişinin hareket etme isteğinde azalma olur. Kan şekerindeki düşüş de yeme isteğini artırır. Bütün bunlar kişinin kabızlığa ve kilo almaya olan yatkınlığını artırır.

Oruç tutarken kilo almamak için ne yapılmalıdır?
Ramazan ayı boyunca beslenme programımızı; ****bolizma hızımızın düşeceği ve hareketlerimizinde de normal zamana göre azalacağını göz önüne alarak düzenlememiz gerekir.

İftardan birkaç saat sonra yenilen menüde neler yer almalı?
Ana öğünde de ağır ve çok yağlı yiyecekler yerine kolay sindirilebilir az yağlı et, sebze veya etli sebze yemekleri, az yağlı yoğurtlar, cacık, salata tercih edilmelidir.

İftar sofrasının vazgeçilmez yiyeceği olan tatlıları ne ölçüde yemeliyiz?
Yemekten sonra yenen ağır tatlılar, sindirimin yükünü daha da arttırırlar. İstenirse yemekten 1-2 saat kadar sonra sütlü tatlılar, güllaç, dondurma veya meyvelerle yapılmış tatlılar yenilebilir. Ancak meyve en doğru seçim olacaktır.

İftar sonrası çay-kahve içmek sakıncalı mı?
Çay ve kahve gibi uyarıcı içecekleri aşırı miktarda tüketmek doğru değildir. İstenirse suyun yanı sıra ayran, meyve suyu ve bitkisel çaylar içilebilir.

İftardan ne kadar zaman sonra yürüyüş ya da spor yapılabilir?
Yemek sonrası yenilenleri yakmak için tok karnına koşmak, yürüyüş ya da diğer sporları yapmak risklidir. Yemekten iki saat sonraki yürüyüşse son derece faydalıdır.
 
Murat

Murat

Yönetici
İftar vakitleri yediklerinize dikkat eder namazlarınızı devamlı kılarsanız ve sahuruda abartmazsanız kilo verebilirsiniz.
 
Üst