Orhan Gencebay Biyografi-Orhan Gencebay Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
4 Ağustos 1944 yılında Samsun'da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hoca’dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında Türk Müziği’ni ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı.Samsun'daki ve İstanbul'daki halk evleri kurucularından oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi ve icra heyetinde bulundu.16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.20 ve 22 yaşlarında Ankara ve İstanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında İstanbul Radyo Evi’nde bir süre çalıştı ve ayrıldı.

1000'e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY 400'e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.90'a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.Orhan GENCEBAY bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi. Orhan GENCEBAY'a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY'ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

Orhan GENCEBAY'ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var. Orhan GENCEBAY'ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY'la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.Şu an Türkiye'de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir. 
Üst