Organik Gübre Nasıl Yapılır?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Evsel atıklarınızı kullanarak bitkileriniz için organik gübre elde edebilirsiniz. Böylece bitkileriniz hem sağlıklı büyümüş olur; hem de mineral açısından bitkilerinizden istediğiniz verimi kolaylıkla elde edebilirsiniz. Organik gübre elde etmek için öncelikle organik gübre tenekesi ya da kovası elde etmek olmalıdır. Organik gübre tekne ya da kovalarından yararlanmak gübre oluşumu esnasında gıdaların çürümesi ile birlikte bahçenizde haşare artışına engel oluşturmaktadır.

Bahçeniz küçük ise taşınabilir bir teneke ya da kova yardımı ile gübre oluşturabilirsiniz. Bahçenizin büyük olması durumunda ise gübre oluşumu için sabit bir alana ihtiyacınız olacaktır.

İyi bir organik gübre elde edimi için elinize geçen her malzemeyi depolamamalısınız. Kaliteli bir gübre elde etmek istiyorsanız şu tarz malzemeleri toplayabilirsiniz: Yumurta kabukları, sebze- meyve atıkları, artan yemekler, çay torbaları, kesilmiş çim, gazete, Et, balık, tavuk ve süt ürünleri organik gübre elde ediminde asla kullanılmamalıdır.

Organik gübrenin iyi olması için malzemelerinizi katman katman toplamalısınız. En alt katmanda kuru yaprak ve küçük parçalara ayrılmış gazete kağıtlarını 3 cm kalınlığında biriktirmelisiniz. Bunun üstüne kesilmiş çim ve atık gıdaları yerleştirebilirsiniz. İkinci tabaka üzerine biraz toprak ekleyip mikroorganizmalar bakımından zengin bir ortam oluşumuna rehberlik edebilirsiniz. Bu katman kurudukça üzerine su ilavesinde bulunabilirsiniz.

3-4 hafta sonra bu karışım güzelce karıştırılmalıdır. İyi bir gübre çok ıslak ya da kuru olmamalıdır. Karışımı nemlendirmek için karıştırırken su kullanımı tercihinde de bulunabilirsiniz. Gübre toprak gibi kokmaya ve rengi kahverengiye dönünce hazır olacaktır. Bitkilerinizi sağlıklı büyütebilmek için bir an önce gübrenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Emeksiz yemek olmaz misali organik gübre her daim toprağımız için daha bereketli sonuçlar alabilmemize yardımcı olacaktır. Bu konuda denemede bulunursanız ne kadar haklı olduğumu anlayabileceksiniz.
 
Üst