Onur Akın biyografi-Onur Akın Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
6 Mart 1967:

Van Gölü'nün kenarında Bitlis'in şirin bir ilçesi olan Ahlat'ta dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin altıncı ve son çocuğudur. Köy Enstitüsü mezunu olan babasının tayini nedeniyle İstanbul'a yerleşmişlerdir.

İnsan doğduğu yere benzer

Toprağını iten çiçeğe

Suyunda yüzen balığa...

Büyük bir vefa duygusuyla yine suyuna ve toprağına büyük bir aşk ve tutkuyla bağlanacağı ve üzerine şarkılar besteleyeceği; anılar biriktireceği bu şehirde eğitim hayatına başlamıştır.

İlkokul: Paşabahçe İlkokulu

Ortaokul: Paşabahçe Ortaokulu

Lise: Paşabahçe Ferit İnal Lisesi

Üniversite: İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümü

Onur Akın bütün bu dönemlerinde müzikle içi içe yaşamıştır. Aile bireylerinin müziğe olan yakınlığı yaşamında yön çizmiştir. Okul sıralarındaki müzik çalışmaları üniversite yıllarında GRUP BARAN'ın oluşumuna etkendir.

Fakültenin önü demirden köprü

Fakültenin önü bir sıra kavaktı

Biz bir garip yiğit kişiydik

Bütün hürriyetler bizden uzaktı

1987 yılında kurduğu grubun kendi alanında gelecek yıllara yürüyen bir klasik eser olmuştur.

Açardın yalnızlığımda

Mavi ve yeşil açardın

Yenerdim acıları *****likleri

Yıl 1991. Onur Akın GRUP BARAN'la ikinci ve son albümleri olan KUYTUDA BAŞAK'ı yayınladı ve bundan sonra müzik çalışmalarına tek başına devam etti.

Küçük serçelerin izlerinde

Buluruz belki yaşam aşkını

Ya da hasta yataklarımızda

Su veririz belki birbirimize

Boş ver bunları bir tanem

Sen benimle ölür müsün

Yine aynı yıl öğrencilik yıllarında yol arkadaşı Hanife Sevim artık hayat arkadaşıydı.

İnadına inadına

Seveceksin inadına

Yaşanan tüm umutsuzluklarda yaşamın sert karanlıklarında ışığı taşımıştır müziğiyle bizlere büyük bir umutla...

1993'te "Seni İstanbul Yapmalı" (Gözlerimde Bulut) 1995'te "Nereye Ey Güzel İnsanlar" adlı albümleri yayınlandı.

Sana Küçüğüm diyorum

Büyüklük senin yüreğinde

Ah canım kızım Eylül

Oy benim kızım Eylül

Yıl 1995. Ressam Hanife Sevim Akın ve müzisyen Onur Akın'ın kızları Eylül Türkü Akın bütün yıl dönümlerinin en güzel hediyesi olarak merhaba der annesine ve babasına.

Ayrılıklar eskidi

Biz eskidik

Aşk bize küstü usta

1997 yılında "Aşk Bize Küstü" adlı albümü yayınlandı

Son vapurda ayrıldı limandan

Son tren içimi çizipte geçti

Yıl 1999. Onur Akın "Asi ve Mavi" adlı albümünü dinleyicileriyle paylaştı.

Ben yağmur yüklü bir bulutum

Kime çarpsam ağlarım

2000 yılı sonlarında yine hayatın bütün renklerini içinde taşıyan bir albüm olan "Ey Hayat" dinleyicileriyle buluştu.

Anadolu'dan aldığı bütün kültürel birikimi tüketmeden tekrar Anadolu kültür mirasına sunan Onur Akın diğer albümlerinde olduğu gibi yepyeni besteleriyle dinleyicileriyle yeni bir buluşma noktası hazırladı.

Hey bakışı sevdalı

Hey duruşu yaralı

Seni kimden sormalı

Seni aşka yazmalı

Aşka yazılacak bütün yaşamların kıyısında özenle seçilmiş şiirler ve bestelerden oluşan son buluşma noktası "Seni Aşka Yazmalı" adlı albümüdür.

Onur Akın son albümünü uzun yıllardır düşünü kurduğu direngenliğini taşıyacak Eylül Müzik'i kurmuştur.

Grup Baran sürecinden bugüne yurtiçinde ve yurtdışında verdiği konserlerle Seni Aşka Yazmalı adlı albümün konserlerine devam edecek ve bu incir ağacını yaşatacaktır.

Gün gecede bilenirmiş

Ve hasret sevdada

Dağlar dize gelirmiş

İnatla yürüdükçe

Yeter ki umut olsun

Yeniden dermanlar doğursun

Umut olsun

Olmaz değildir hiçbir şey....