Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Seçerken ve Okurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Okul öncesi dönem çocuğu için kitap seçiminde ve kitap okuma işlemlerinde dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Eğer çocuğunuz bir yaşından küçük ise;

Basit ve çocuğunuzun hayal dünyasını renklendirecek parlak sayfalı masal kitabı seçiminde bulunabilirsiniz. Bu kitapların sayfalarında yazı bulunmak zorunda değildir. Kumaş, karton ya da sert plastikten yapılmış kitaplar sayesinde çocuğunuz farklı materyallere dokunma keyfini yaşar. Ya da basınca ses çıkan kitaplarla ilgilenmekten zevk alır. Büyüdükçe kafiyeli sözlerin yer aldığı kitapları alarak onun keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte bir aile albümü hazırlayabilirsiniz.

Bebeklik döneminde çocuklar iki resimli kitapları incelemekten büyük keyif alırlar.

Bebekler bebek resimlerinden hoşlanırlar. Tekerleme ve şarkılardan hoşlanırlar. Aynı zamanda aynı masalın kendilerine tekrar tekrar okunmasından büyük keyif alırlar.

Bir şey öğretirken bebeklere nesne resimlerini gösterip ismini söyleyebilirsiniz. Bebeklerde öğrenme bu şekilde gerçekleşir. Kitapları okurken ses tonunuz ve mimiklerinizle çocuğunuzun dikkatini çekebilirsiniz.

Çocuk 1- 3 yaşında ise;

Kolay yırtılmayacak, esnek malzemeden yararlanarak yapılmış; büyük parlak resimleri bulunan, bilinen aktivitelerin yapıldığı çizgi film kahramanlarının yer aldığı kitapları incelemek ve bu kitapların kendilerine okunması bu yaş grubu çocuklarının çok hoşuna gitmektedir.


Çocuklar 3- 5 yaşında ise;

Belli bir konusu ya da kahramanı olan, bir ya da birkaç çizgi film kahramanının hikayesini konu alan ya da yaş grubuna hitap eden kitap seçimlerinde bulunarak onun kitapları sevmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzla kütüphaneye giderek ya da kitap satış merkezi ziyaretlerinde bulunarak istediğiniz kitap sevgisini çocuklarınıza daha kolay aşılama imkanı edinebilirsiniz.
 
Üst