Obezite Çocuklarda Perhiz

!pek

!pek

Admin
Obezite Çocuklarda Perhiz
Obezite dediğimiz şey günümüzde bilhassa çocuklarda fast food besinlerle beslenmenin de etkisi ile kaçınılmaz ışık halkası gelmiştir. Obezite dediğimiz kavramı açıklayacak olursak; obezite bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak açıklama edilir. Tıbbi açıdan ele alacak olursak obezite nedir sorusunundan ziyade obezite hastalığı nedir diye ele alınması gerekir. Obezite hastalığı kalıtımsal, ailevi veya çevresel etkilerin birçoğu ile ilk elden ilşkikli olarak ortaya meydana çıkan bir sorundur.


Obezite hastalığındaki en önemli ve ön plandaki sorun ise obezite hastalığının ilerledikçe çok farklı baksa türlü hastalıklara sebebiyet veriyor olmasıdır. Buna neden olan ise vüsuttaki alışılagelmiş olmayan yağ birikimidir diyebilriiz. Doğrusu obezite şeker hastalığına, yükske tansiyona, yürek krizleri riskine, inme sebepleri ile felç olma tehlikesine ve dımar tıkanıklığına sahip olmak demektir. Obezite hastalığı 21. Yüzyılın kronik hastalıklarına ve ölüme dek sebep olan en manâlı küresel sıhhat sorunları arasındadır çağrıda bulunmak mümkündür. Obezite hastalığı WHO ise şöyle ifade eder ‘vücutta hastalıklara niçin olacak şekilde ve oranda fazla fazla yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Karoser indeksi ile pozitif yağlanma artışı obezite testlerine natürel olarak değerlendirilir.

Obezite tedavi edilmesi durum olan çok büyük bir afiyet problemidir bunun nedeni ise yaşamsal risk oluşturması ile birlikte beraberinde çoğu hastalığı da getirmesidir. İşte bu denli manâlı olan obezite hastalığı çok ileri safhalarda hayati tehlikeye değin gelebileceği için bilhassa çocuklarımızı bu durumdan korumak amaçlı bazı önlemleri hekim ve diyetisyenler kontrolü ile yapmamız gerekmektedir. Obozite’nin ortaya çıkaracağı büyük sorunlardan ve beraberinde getireceği hastalıklardan çocuklarımızı korumak için nasıl bir diyet yöntemi izlemeliyiz birde buna değinelim. Ilk Önce obezite ile çaba etmek için düzenli olarak egzersiz yerine getirmek gerekir ve gıda şeklinin büyük bir önemi vardır ağır yağlı besinleri tüketmemek ve eksik kalorili ve dinç gıdaları ise vücudumuzun gereklilik duyduğu oranda tüketmek gerekmektedir. Dikkatli beslenildiği takdirde cisim fazla yağ depolamaz ve vücutta gereğinden artı yağ bulunmadığından afiyet açısından bir hastalık ortaya çıkmayacaktır. Uyumlu çalışma ile enerji ihtiyacı karşılanır depolanmış yağlar kütlesinden harcayacaktır.
 
Üst