Nükleer Enerji Atıklarının Zararları

  • Konbuyu başlatan dilek öğretmen
  • Başlangıç tarihi
D

dilek öğretmen

Yeni Üye
Nükleer Atıklarının Çevreye Zararları Nelerdir
Nükleer Enerji Atıkları hakkında bilgiler
Nükleer Atıkları Nelerdir


Nükleer Enerji Atıkları

nükleer atık en büyük kaynağı, doğal radyoaktif madde (NORM) görülür. Tüm maddeler hafif radyoaktif doğal karbon-14, potasyum-40, uranyum-238 ve toryum-232 gibi izotoplar meydana gelen çürüme edinilebilir. radyoaktif elementlerin doğal süreçler veya insan endüstrisi tarafından yoğun varsa, bunlar yeterli nükleer atık olarak algılanmalıdır konsantre olabilir. NORM dan Nükleer atıklar genellikle yüksek radyoaktif değildir ve güvenli tutmak için olabilir, bu radyoaktif radon gazı tehlikeli düzeylere neden olabilir ancak.

nükleer atıkların diğer ana kaynağı insan yapımı nükleer reaktör olduğunu. Bir atom fissions sonra, çekirdeğin iki adet radyoaktif olabilir ve kendilerini yıl çürümeye binlerce sürebilir; bu parçaları fisyon ürünleri olarak bilinir. nükleer atık diğer kaynakları reaktörde malzemelerin, nötron aktivasyon ve artık zenginleştirme işleminden uranyum seyreltilmiş uranyum yeni nükleer yakıt üretimi içerir.

bir nükleer yakıt demeti bir reaktör dan çıkarıldıktan sonra, hala orijinal uranyumun en içerir; nükleer yakıt çoğunlukla uranyum-238, değil fizyon kolay olduğunu. Uranyum ile karışık transuranic elemanları, nötronlar uranyum ile reaksiyona tarafından üretilen ve fizyon ürünleridir. Bu radyoaktif kokteyl süreci ile nükleer yeniden işleme denilen ayrılabilir hangi tür kimyasalların harcanan yakıt içinde.

Fisyon ürünleri nükleer reaktörlerde üretilen son derece radyoaktif ve tehlikeli binlerce yıldır kalacak, onlar ve başka kullanın kalıcı olarak bertaraf edilebilir. fisyon ürünleri atıkların en tehlikeli formu, bir nükleer reaktör kadar onları üretmez olmasına rağmen, bir 1 GW nükleer reaktör sadece yaklaşık 3.600 £ (1.500 kg) yılda fisyon ürünleri üretmektedir. Transuranic unsurlar da son derece radyoaktif, ama çoğu taze nükleer yakıt olarak kullanılabilir; kalan güvenle parçacık hızlandırıcıları tarafından fissioned olabilir.


alıntı
 
Üst