Nida Tüfekçi Biyografi-Nida Tüfekçi Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Nida Tüfekçi ( 01.03.1929)- (18.09.1993) </B>

Mehmet Nida Tüfekçi 1 Mart 1929^da Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. Annesi Zeynep Tüfekçi5 karış uzun gelirdi benden. Sazın sapına kolum yetişmezdi de teknesini bir duvara dayayıp öyle çalmaya çalışırdım...” Nida Tüfekçi ilkokul çağlarında bazen derslerde bazen müsamerelerde saz çalmasını sürdürmüş ve küçük yaşlarda yeteneğini ortaya koymuştur. İlköğrenimini Akdağmadeni’nde bitiren Nida Tüfekçi ortaokula Akdağmadeni’nde başlamış üçüncü sınıfı Boğazlıyan’da tamamlamıştır. Yaşadığı ilçede lise olmadığından öğrenimine çevre illerden birinde devam etmek zorunda kalır. Liseye Ankara Maliye Okulu’nda bitirir.Nida Tüfekçi Maliye Okulu’nda öğrenci iken Muzaffer Sarısözen’le tanışır. Sarısözen’le tanışması belki de yaşamının dönüm noktasıdır. Hem okuluna devam eder hem de 1947^den itibaren Ankara Radyosu’nun Yurttan Sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katılır. O zamana kadar gerek radyo sanatçılarının gerekse Muzaffer Sarısözen’in bilmediği bir tavır ve tezene ile (Sürmeli Tavrı) saz çalıp türkü söyleyen Tüfekçi radyonun en parlak simaları arsında yer almıştır.1953 yılında Ankara Radyosunda açılan sınavda başarı göstererek Yurttan Seslerin daimi korosunda çalmaya başlar. 1959 yılında İstanbul radyosuna naklen atanır. 1964 yılında Türk Halk Müziğinden sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığına THM Bilgileri ve Bölge Tavırları derslerini okutur.Türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edinmiş kültürümüze yapmış olduğu katkılarla halk müziği dünyasına damgasını vurmuş olan Mehmet Nida Tüfekçi 18 Eylül 1993 Cumartesi günü yaşama veda etmiştir. 
H

Hoca

Yeni Üye
farklı yörelere ait türküleri yerel tavırlarıyla mükemmel bir şekilde icra etmiş müstesna şahsiyet. ve bu yüzden tavır denilen şeyi öğrenmek isteyen insanların bol bol dinlemesi gereken saz üstadı.
 
M

Muhibbi

Yeni Üye
iyi bir halk muzigi insani oldugu kesin de, 70'lerde trt'nin muzik denetleme kurulu baskani iken, ulkede duzgun muzik yapan hemen hemen herkese ekrani kapatarak iyi bir is mi yapmis, orasi tartismali...
 
Üst