Nicola Tesla Hayatı

ender

ender

Yeni Üye
Nicola Tesla Sırp kökenli Amerikalı bir mucittir. Fizikçi ve elektrofizik uzmanı olan Nicola Tesla Dünya'daki bilim ve teknoloji yapısını kısa zamanda değiştirmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız mucit bulunduğundan zamanında Thomas Edison ile mücadeleye girdiği gerçeğini söyleyebiliriz.

Tesla'nın babası papazdır; annesi ise okuyamamıştır. Kendi çevresinde pratik ev gereçleri mucidi lakabı ile tanınmaktaydı. Babası kendi mesleği olan papazlığı Tesla'ya yakıştırırken Tesla her zaman mühendis olmayı hayal etmiştir. Tesla ölümcül bir hastalığın pençesinde iken ısrarlı bir şekilde mühendislik okumak istediğini babasına söylemiş; babası da hastalığından dolayı onu kıramamıştır. Fizik ve matematik derslerinde oldukça başarılı olan Tesla Prag Üniversitesi'nde eğitimini sürdürmüştür. Üniversite eğitimi sırasında yabancı dil kursuna gitmiştir. Sırpça ve Almanca'yı aile içindeki konuşmalardan öğrenmiş olup ek olarak İtalyanca, Fransızca ve İngilizceyi de öğrenmiştir.

uoyNmR4.jpg


Üç kız kardeşi vardır. Abisini çocuk yaşta kaybettiği için birtakım etkileri üzerinden atamamış; şizofren hastalığı belirtileri göstermiştir. 1875 yılında üniversite eğitimine - elektrik üzerine - başlamıştır; fakat 1878 yılından itibaren üniversiteye devam etmemiştir. Üniversite mezunu olamamıştır ( kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeni ile ). Bu dönemde ailesi ile ilişkisini kesip bir oto mühendislik firmasında işe girmiştir (bu dönem ağır bir depresyon geçirdiği söylenmektedir).

Nikola-Tesla-Hakkında-bilinmeyenler3.jpg


Prag'da Charles Fernandes Üniversitesi'ne başlaması babasının isteği üzerine olmuştur. Babası ölünce bu üniversite eğitimini de yarım bırakmıştır. Paris'te telefon şirketinde çalışmaya başladığı dönem doğru akım motorları ve dinamolar konusunda tecrübe ve bilgisini arttırmıştır. Bu dönem regüle edici kontrol cihazını keşfetmiştir.

Hiç evlenmemiştir. Hayatının son dönemlerini yaptığı borçlardan dolayı kaçarak geçirmiştir. 7 Ocak 1943 tarihinde yani 86 yaşında iken New Yorker Oteli'nin kapısı önünde kalp yetmezliği sonucu hayata veda etmiştir.
 
Üst