Nevşehir'de Yapılabilecek Faaliyetler

Nehir

Nehir

Admin
BALON TURU

Sıcak hava balonuyla uçuş, diğer her türlü uçuştan çok farklıdır, çünkü hiçbir hareket hissetmezsiniz. 500 metrelere ulaşan yüksekliklerde yaptığımız uçuş esnasında insanın hissettiği şey huzur ve sükûnettir. Aşağıdaki yeryüzü yavaşça sizden uzaklaşır ve döner. Kalkıştan hemen sonra ağaç tepelerini adeta yalayarak harikulade Kapadokya manzarasının üzerinde zahmetsizce uçarken kendinizi çok rahat hissedersiniz. Çevreyle tam bir ahenk içerisinde, muhteşem arazinin üzerinde hafifçe süzülmek sanki bir rüya gibidir. Kapadokya'nın derin ve yeşil vadileri balonlarımızın benzersiz ve unutulmaz uçuşlar yapması için adeta mükemmel bir oyun bahçesi oluşturur. Hafif rüzgârlar bizi balondan başka hiçbir araçla gidilemeyecek yerlere götürür. Sonuçta balonla uçmak gerçekten çok eğlenceli bir iştir. O kadar ki, sezon ortasında bazen uçarken ağaçlardan kayısı bile topladığımız olur.

AT TURLARI

At, ünlü süvarilerin nal vurduğu yollarda böylesi alışılmadık bir manzara içinde yapılacak geziye apayrı bir boyut kazandırır, görüş açısını değiştirir. Kapadokya, Perslerin en iyi atlarını yetiştirdikleri bölge olarak tarihe geçmiştir ve adını güzel atlar ülkesi olarak almıştır. Kapadokya'nın olağandışı coğrafyasında eşsiz manzaralar eşliğinde eğitimli Atlarla ve rehberlerle turlar yapılmaktadır. Kapadokya'nın en bakir vadilerini kapsayan At Turları, unutulmaz anılarla belleğinizde uzun süre kalacaktır.

BİSİKLET TURLARI

Kapadokya'da, uzman rehberlerle, bisiklet turu yapabileceğiniz rotalar;

- Akvadi, Uçhisar, Ortahisar, Ayvalı,
- Mazı köyü, Soğanlı,
- Soğanlı, Damsa, Şahinefendi, Cemil, Taşkınpaşa, Sinanos,
- Ürgüp, Devrent, Zelve, Paşabağı, Çavuşin, Göreme,
- Yeraltı şehri, Ihlara Vadisi.

YÜRÜYÜŞ TURLARI

İnsan yaşamında yolculuk tükenmeyen bir süreçtir. Her ne şekilde olursa olsun kişi yolculuk adına heyecan duyar, hazırlıklar araştırmalar yapar, çevresindekilerle planlarını paylaşır, sürekli olarak yolculuk halini geliştirmeye çalışır. Yolculuğun küçüğü büyüğü, kısası uzunu yoktur, şehir içinde ya da dışında fark etmez; adımınızı dışarı attığınız anda yeniliklere açıktır ruhunuz. Günübirlik yürüyüşlerle başlar gezginin güncesi ve yeni yerler keşfetmek için duyulan heyecanlarla gelişir. Bazen tek başınadır yolculuklar, bazen de eşle dostla paylaşılır; her biri ayrı bir deneyimdir. Yola çıkmanın heyecanı bir kez yaşandı mı insanın yakasını bırakmaz. Her gezi, insanı yeni bir maceranın içine sürüklüyor, her yolculukta yeni şeyler görüyor ve öğreniyor insan. Kapadokya’da, uzman yürüyüş rehberleriyle yapabileceğiniz rotalar;

- Ak Vadi, Güvercinlik vadisi, Zemideresi, Güllüdere,
- Kılıçlar vadisi, Göreme açık hava müzesi, Ortahisar, Zindanönü vadisi, Kızılçukur,
- Çallıdere, Bozdağ, Zelve açık hava müzesi, Paşabağı, Çavuşin,
- Ürgüp, Sinasos, Soğanlı,
- Derinkuyu, Güzelyurt, Ihlara vadisi,
- Ihlara vadisi, Ağzıkarahan, Çavuşin.

ŞARAP

Kapadokya ve şarap. İki yolcu. Her ikisi de yolculuk yaparak mükemmele ulaşırlar. Sürekli değişir, gelişir, güzelleşirler. Her ikisi de ateş hava ve suyla oluşurlar. Kapadokya'yı yakan volkan ateşi üzümü yapan güneş olur, Vadileri oyan su, bağlara bereket olur hava zenginlik olur ve şarap olur ve Kapadokya olur ve insan olur. Bölgenin volkanik toprak özelliği ve arazinin engebeli yapısının uyum içinde eski çağlardan beri var oluşudur. Kapadokya'da şarabın ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, üzüm yetiştiriciliği ve üzümden şarap elde etmenin bölge tarihi kadar eski olduğu düşünülebilir. Yine aynı şekilde, şarabın doğum yerlerinden birisi olarak kabul edilen ve M.Ö 3000'lerde şarap üretilen Mezopotamya bölgesi'nin batı sınırlarının tarihsel Kapadokya'nın doğusuna dayandığı ( Fırat Nehri) düşünülecek olursa, Kapadokya bölgesi de hemen yanı başında üretilen bu üründen nasibini almış olmalıdır.

ÇÖMLEK

Kızılırmak ve ona rengini veren killi topraklar, çömlekçinin çarkında yeniden yaşam bulur.“Kör de bilir Avanos’un yolunu, çanak-çömlek kırığından bellidir” deyişi boşuna değil. Anadolu çömlekçiliği Avanos’ta hâlâ binlerce yıl ötesinin zamanını yaşamaktadır sanki...

Orta Anadolu’nun orta yerinde, Aksaray-Gülşehir-Kayseri kervan yolu üzerinde yer alır Avanos... Anadolu’nun en büyük kral mezarlarından biri sayılan Çeç tümülüsü, Avanos’taki yerleşim izlerinin Hititlere kadar uzandığını; yöreye özgü çanak çömlekçiliğin de bu uygarlıkla birlikte başladığını gösteriyor.

Neredeyse insanlık tarihinin başlangıcından beri Orta ve Kuzey Anadolu bölgelerinin önemli bir kesimini sulayıp Karadeniz’e dökülen Kızılırmak rengini, Avanos’tan alıp sularına kattığı tüflü, killi topraklardan alır. Killi çamur ise kuşaktan kuşağa aktarılan formlarla biçimlenerek Avanos’un o ünlü çanak ve çömleklerine dönüşür.

1900’lerin başına tarihlenen konağın önünden geçip Avanos’un merkezine girildiğinde sıra sıra çömlekçi atölyeleri belirmeye başlar. Avanosluların ‘işlik’ ya da ‘çanakhane’ adını verdiği bu atölyeler, çömlekçilik geleneğini bugün de yaşatmaya çalışıyor.

Avanos, Kapadokya bölgesinde çömlekçiliğin yapıldığı tek merkez bugün. Çömlekçiliğin burada ne zaman başladığı kesin olarak bilinmiyor ama, kimi kaynaklara göre geçmişi Hititlere kadar uzanıyor. Anadolu’da çömlek yapımı Neolitik devirde, yani MÖ 7000’li yıllarda Çatalhöyük’te başlamış, MÖ 2000’lerde Mezopotamya’dan ticaret için gelen Asurlular Hititlere çömlek yapımını öğretmişler. İlk yapılan çömleklerin sargı-dolama yöntemiyle elde biçimlendirildiği; pişirimin ise genellikle açık ateşte yapıldığı bilinmekte. MÖ 3. bin yılda çömlekçi çarkı bulununca, çömlekler artık çarkta biçimlenir; pişirimde de ilkel fırınlar devreye girer.

Avanos atölyelerinde, boyları 20 cm’den 1,5 metreye kadar değişen, çömlek, küp, testi ve güveç gibi işlevsel mutfak gereçleri bir yana, son yıllarda Hitit ve Frig gibi Anadolu’nun en eski formlarını tekrarlayan hediyelik eşyalar da üretiliyor.
 
M

Misafir

Misafir
;)ben Nevşehir'e gittiğimde çanak ve çömlek yapmıştım gerçekten çok guzel bir duygu herkesin yapmasını öneririm:p;):D:eek::cool:
 
Üst