1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Münker ve Nekir Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Sorgu melekleri olan Münker ve Nekir ne demektir, münkerin ve Nekirin hakkında bilgiler. Münker ve Nekir, islam'da kabirde insanı ilk sorguya çekecek olan meleklere verilen isim. İsimleri arapça çok değişik görünümlü anlamına gelmektedir.Bu melekler kabirdeki kişiye rabbi, dini ve peygamberi ile ilgili sorular sorarlar.Münker ve nekir kabirdeki sorularını sorduğu zaman cevabına göre sana sağ tarafında cennet sol tarafında da cehennemden bir pencere açılacak.

  Eğer sorulara doğru cevap verilirse sağ tarafına bir pencere açılacak ve kıyamete kadar huzur içinde yatacak. Eğer sol tarafında bir pencere açılırsa kıyamete kadar azab içerisinde yaşayacak. İslam inancına göre Kıyamet günü geldiğinde sevap ve günahlara göre cennet bahçelerine yada cehennem çukurlarına gidilecektir.
   
 2. S

  Sinel Yeni Üye

  Kabirde soruları münker ve nekir melekleri soracak rabbim cevap verebilmeyi nasip etsin.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Allah aşkına Korkunç, nefret edilen, akıl ve dinin kötü gördüğü her şey münker olduğuna göre Allah'ın meleğine nasıl böyle bir isim verilir?
  Nekir peki nedir? Çirkinlik ve kötülüğün zirve noktası anlamına gelmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş