Mükemmel Bir Çocuk Yetiştirmek Mümkün Mü?

ender

ender

Yeni Üye
Genetik bozukluklar ya da kalıcı hasara sebep olan hastalık durumları çocuğunuzda yoksa elbette ki mükemmel bir çocuk yetiştirebilirsiniz. Çocuğun kişilik gelişiminin temeli çocukluk döneminde atılmaktadır.

İyi, saygılı, eğitimli ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için disiplin, psikoloji bilgisi, eğitim ve sınırsız sevgiden yararlanmanız yeterli olacaktır.

Çocuğunuz onu sevdiğinizi her daim hissetmelidir. Sevgi aile içinde asla pazarlık konusu olmamalıdır. Çocuk ne olursa olsun onu çok sevdiğinizi bilsin yeter.

*Çocuğunuzun tüm isteklerini yerine getirmeyin.

onu-sevdiginizi-hissetmeli.jpg


*Çocuğunuzun yeteneklerini ortaya çıkarmak için ortam hazırlayın; alternatifler yaratın. Çocuğunuza neyin doğru neyin yanlış olduğunu kurallarla öğretin. Çocuğunuzun isteklerini yerine getirmede mutlaka sınırlarınız olsun. Çocuğunuzun tüm isteklerini yerine getirmede sınırlarınız olsun. Aksi taktirde onun kişilik gelişimini zedeleyici davranmış olursunuz.

*Çocuk yetiştirirken aile içi disiplin uygulamaktan asla vazgeçmeyin. Çocuk nerede duracağını ve sınırlarını bilerek yetişmelidir. Küçük yaşta çocuk bu yapar derseniz büyüdüğü zaman bu disiplinsiz yetişmenin cezasını çekersiniz.

*Çocuğunuza karşı aşırı korumacı davranmayın ki çocuğunuz tek başına bir şey yapamayacağı kaygısına düşmesin. Her çocuk kendine özgü yeteneklere sahiptir. Bu gerçeği unutmayın. Çocuğunuzun kendisine güven duymasından korkmayın; ona sorumluluk verin ki kendi kendine bir şeyler yapabileceğine inansın.
 
Üst