Migreni Açığa Çıkaran Faktörler

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Migreni Tetikleyen Faktörler

Önceden sadece bir baş ağrısı tipi olarak görülen migren,artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul ediliyor.

Bir çok kadında adet kanamasından hemen önce östrojen hormonu düzeylerinin azalması, migren ağrısına sebep olabilir. Migreni tetikleyen faktörlerden bazıları şunlardır:Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, soğan, incir, karaciğer, kafeinli yiyecekler migreni tetikleyen faktörlerdendir. Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkilerdir.

Özellikle bunları yapmamalısınız. Sabahları banyo yapıp sokağa çıkmayın. Gece banyo yapıp saçınızı iyice kurutun. Rüzgarda durmayın. Başa doğrudan gelen rüzgarı önlemek çok önemli. Ev veya araçta klimayı doğrudan yüzünüze üfletmeyin.

Araba yolculuğunda pencereyi esintiyi hissedeceğiniz şekilde açmayın. Kapalı ortam migren için tetikleyici olabilir ama yine de arabada içeri hava girsin diye doğrudan yüzünüze esecek şekilde camı açmamaya dikkat edin. Çok fazla az yada çok uyumayın, aç kalmayın, kafeinsiz kalmayın, aşırı egzersiz yapmayın, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, öne eğilmek ağırlık kaldırmak veya zorlanmak, rutin yaşam biçiminde değişiklikler migreni tetiklerler. Adet dönemi mevsim barometrik basınç değişiklikleri, deniz seviyesinden çok yukarıda bulunmak migreni tetikler. Migreninizi hangi faktörlerin tetiklediğini bilmeniz büyük önem taşır. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünebilirsiniz.
 
Üst