Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Murat

Murat

Yönetici
Mide yanması 20- 50 yaş arası her bireyde görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Yemekten önce görülebildiği gibi yemekten sonra da görülebilen bu rahatsızlık midenizde sindirimi zor olan besinlerin sindirimi için mide asitlerinin fazlası ile salgılanmasından geçmektedir. Doğru ve bilinçli beslendiğiniz sürece bu yanma durumları ile karşı karşıya kalmazsınız.

Gebelikte mide yanması problemi durumu karnınızın büyümesi sonucu midede yer alan besinlerin yemek borusuna kaçması sonucunda oluşmaktadır. Aşerme, bulantı ve kusma şeklinde nükseden bu durum gebeliğin ilerleyen safhalarında daha başka rahatsızlıklar şeklinde karşınıza çıkmaktadır.

Bu durumla karşılaşmamak için

- Sık ve küçük öğünler şeklinde beslenilmeli,

- Yemekten sonra uzanma ya da öne eğilme şeklinde görülen mide yanmasına sebep olacak etkenleri yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Bunu yapmak yerine arkanıza yaslanarak uyumakta fayda görülmektedir.

- Yağlı, baharatlı gıdalar, kafeinli içecekler uzak durulması gereken en önemli yiyecek ve içecekler arasında yer almaktadır. Yemek sonrası hafif yürüyüşlerinde çok etkisi görülmektedir.

Doktorların mide yanması için sizlere verdiği öneriler arasında yemek öncesi yanmalar da ağzınıza fazla doyurucu olmayan atıştırmalık bir şeyler atmanızda fayda görüleceği yönünde olacaktır.
 

Ekli dosyalar

I

ilayda

Yeni Üye
Bir ara benimde midem devamlı ağrır ve yanardı.Hastaneye gittiğimde hortum atıp bakacaklarını söylediler ve o an hiç ağrım kalmadı inanırmısınız.Artık korkudanmı bilemedim.:)
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Birkac sefer basima gelmisti, hizli cözum bulamamistim bu bilgileri okumam iyi oldu.
 
Üst