Metastaz Nedir, Nasıl Oluşur?

D

denizfeneri

Yeni Üye
Kanserli dokuların lenf ve kan damarları aracılığı ile tüm vücuda yayılmasına metastaz denir. Akciğer kanseri iseniz ve bu bölgedeki kanserli hücrelerin başka bölgelere yayılması mümkündür. Bu durumda kanserli hücreler başka organlarda yer alsa da kanserin adı değişmemektedir.

Karaciğer metastazı başladığı bölgeler haricinde başka hücre ya da hücrelere yayılabilmektedir. Özellikle kanlanmanın yoğun olduğu bölgelerde yayılma görülür. Belirtiler arasında iştahsızlık, terleme, iştahsızlık, bulantı, ateş, sarılıktır. Karaciğer metastazı yemek borusu kanseri, pankreas- mide kanseri, kalın bağırsak kanseri, meme kanseri gibi kanserlerin oluşumuna sebep olmaktadır.

Beyin metastazı normalde beyin haricindeki organlarda başlayıp beyine bu kanserli hücrelerin yayılması ile oluşur. Genel olarak akciğer kanser hücreleri beyne sıçrar. Bu sağlık sorunu ile karşılaşan kişilerde halsizlik ve şiddetli baş ağrıları görülür.

Kemik metastazında genel olarak her kanser hücresi kemiğe yerleşip nüksedebilmektedir. Kanserli hücre çeşidine göre kemik direncinde zayıflık ve kemikte kırılmalar görülebilmektedir. Kimi zaman omurga yapılarında bozulma gibi durumlar bile oluşabilmektedir.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Kan damarlarina hastalik yayilmasi cok kötu ve zor birseydir ya.
 
Üst