Meriç Sümen biyografi-Meriç Sümen Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Meriç Sümen

balerindir.

Odessa'da da misafir sanatçı olarak dans etti.

Ulusal ve uluslararası alanda birçok birincilik ve onur ödülleri aldı. Tokyo’daki 1. Dünya Bale Yarışması Galası'nda "Onur Konuğu" olarak dans etti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde dansçılığın yanı sıra Başkoreograf ve Bale Sanat yönetmeni olarak çalıştı.

Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balelerinin dışında konuk dansçı olarak Kıbrıs’ta dans etti.

İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyesi olarak çalıştı.

1985'te Moskova Bale Yarışmaları'nda 1991 ve 1995'deki Osaka / Tokyo Dünya Bale Yarışmaları'nda Seçici Kurul (Jüri) üyeliklerinde bulundu.

Türk Balesi'nin 50. Kuruluş Yılı münasebeti ile dansçı ve eğitmen olarak baleye yaptığı katkılardan ötürü Şubat 1998'de Texas - Ballet Theater Dallas’da Misafir Eğitmen olarak 3 hafta klasik bale dersleri verdi.

Meriç Sümen bale kariyerinde başdansçı olarak Kamelyalı Kadın gibi birçok ölümsüz yapıtta dans etti.

Afife adlı eserde alışageldiği klasik baleden farklı modern ve doğaçlama teknikleri ile seneler sonra tekrar seyirci ile buluştu.

Bale sanat dalındaki ilk ve tek “T.C. Devlet Sanatçısı” unvanına sahip olan Sümen 1990'da İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde Başdansçı Repetitörlüğü görevini sürdürmekte iken Haziran 2005’de İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevine atandı.

2005 tarihi itibariyle de Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanan Sümen evli ve bir çocuk annesidir.
 
Üst