Melisa Otunun Faydaları

Gün Işığı

Gün Işığı

Moderatör
Sağlık ve güzellik sektöründe önemi büyük olan melisa otu böcek ısırmalarına, terlemeye, cilt bakımına ve ruh sağlığına karşı etkileri de yadsınamaz. Melisa otu aynı zamanda oğul otu olarak da bilinmektedir.

Melisa otu ile tonik yapmaya ne dersiniz? Bir tas kadar kaynamış su içerisine bir çorba kaşığı kadar melisa konur. 10 dakika kadar bu buhara tutulan yüz ardından hazırlanan melisa toniği ile temizlenir.

Tonik nasıl yapılır?

1 su bardağı kaynamış su içerisine 1 çorba kaşığı kadar melisa konulur. Üstü kapalı olarak 5 dakika kadar kısık ateşte tutulan melisa yaprağı ateşten alındıktan sonra 20 dakika kadar demlenmesi beklenip süzme işlemi gerçekleştirilir. Cildinizi bu tonik ile yıkayabilirsiniz. Yaşlanmayı önleyici ve kırışıklık giderici bu tonik her cilt tipi için ideal bir tercihtir.

Aşırı terleyenler için melisa otu kaynatılıp vücudunuza sürmeniz ter kokunuzun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Melisa otu lapasından yararlanarak böcek ısırmalarına karşı fayda sağlayabilirsiniz. İyi bir sinir yatıştırıcı olarak melisa otundan faydalanabilirsiniz.

Melisa çayı ile baş dönmesi, adet dönemi, romatizma ağrıları, bağırsak-mide rahatsızlıkları ve migren sorunlarında fayda sağlayabilirsiniz. 2- 3 çay kaşığı ince kıyılmış melisa otunu 1 bardak suyla haşlamalısınız. 10 dakika demleme işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır ( haşlama kaynamış suda bekletme ile gerçekleşmelidir ). Kaynatma işlemi gerçekleştirmemelisiniz.
 
Üst