Melisa otu ne işe yarıyor?

!pek

!pek

Admin
Melisa otu (Melissa officinalis) anksiyete ve gerginlik tedavisinde sık kullanılan bitkilerden. Nane ailesinin bir üyesi olan melisa otu yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılan terpen kimyasallarını içerir.
Melisa otunun kullanımı

Melisaotunun iyileştirici etkisi olduğu bilinen durumları sıralayalım:
• Anksiyete
• İnsomnia
• Uçuk tedavisi
• Genital uçuklar
• Hazımsızlık
• Mide ekşimesi
Melisa otunun faydaları

Günümüze değin melisa otunun insan sağlığına olumlu etkisi hakkında üretilmiş sadece birkaç bilimsel araştırma bulunuyor. Geçerli araştırmalardan elde edilen bilgilere tarafından, melisaotu aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde olumlu tesir yaratıyor:
Melisa otu ve uçuk tedavisi

Antiviral madde içerdiği bilindiğinden melisaotunun uçuk (herpes) tedavisinde kullanımına ilişkin bir takım incelemeler üretilmiş. Sonuçlar artı. Uçuk tedavisinde melisa otu krem veya merhem biçiminde üstünkörü olarak kullanılıyor.
Melisa otunun üstünkörü uygulaması genital uçuk tedavisinde de olumlu sonuçlar veriyor.
Melisa otu ve Alzheimer hastalığı

2003’te yapılan bir araştırmaya kadar melisa otu Alzheimer hastalarına iyi geliyor. Araştırmada iki gruba ayrılan 42 orta ve hafif seviye erişkin Alzheimer hastasına plasebo ve melisaotu verildi. Tedavinin sonunda, melisa otu bölge gruptaki hastaların sezgi fonksiyonlarında öteki gruba kıyasla çok ciddi iyileşmeler gözlemlendi. Ayrıca, melisaotu alan gruptaki hastalarda diğer gruptaki hastalara oranla daha eksik sayıda gerginlik ve endişe vakaları görüldü.
Melisa otu ve anksiyete

2006’da 24 dinç bireyin gönüllüyle laboratuar ortamında gerçekleştirilen bir araştırmada bilimciler kedi otu ve melisa otundan yapılan bir karışımın anksiyete seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu gözlemlediler.
Melisa otu ve insomnia

2005’de yayınlanan bir araştırma değerlendirmesinde bilimciler melisa otunun “uyku rahatsızlıklarına iyi gelebileceğini” önerdiler, lakin “ellerindeki verilerin konu üstünde muhakkak hüküm belirtmeye tatmin edici olmadığını” belirttiler.
Melisa otu nasıl kullanılmalı?

Melisa otu kullanımı çoğunlukla tehlikesiz lakin bazı ıslah edici ilaçlar ve tiroid ilaçlarıyla birlikte alınması afiyet sorunlarına yol açabilir.
Melisa otunun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini destekleyecek bilimsel bilgilerin yetersizliğini düşününce herhangi bir sıhhat sorununun tedavisinde melisaotu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiği dobra dobra ortaya çıkıyor.
Melisa otu çayı

Melisa otu kapsül ve toz halinde bulunabildiği gibi, çay olarak da tüketilebilir. Melisa otunu demlerken çaydanlığın herhangi bir yerden buhar sızdırmamasına dikkat edin. Bu tedbir bitkinin içindeki aromatik yağları kaybetmemek için öneriliyor.
 
Üst