Maydanoz'un Faydaları Nelerdir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
maydanoz_72066.jpgMaydanoz B vitamini deposu olarak bilinen folik asit içermektedir. Kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kilo vermede de sık sık yararlanılan maydanoz suyu ya da maydanoz çayı vücuttaki fazla ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. İdrar söktürücü etkisi ile sık olarak kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir.

Maydanoz ya da maydanoz suyu böbrek taşının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesi ve sodyumun böbrekler tarafından işlenmesinin kolaylaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Kolon, meme ve cilt kanserinden korunmak için maydanozdan yararlanabilirsiniz.

Göz sağlığı açısından önemi büyüktür. Cilde esneklik verici etkisi bulunmaktadır. Yaşlanma etkilerini geciktiren kolajen üretiminde önemi büyüktür. Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri almasına yardımcı olmaktadır. Kırışıklıklar üzerinde geciktirici etkisi bulunmaktadır.

Yemeklerden sonra gaz sorunu yaşayanlar maydanoz suyu ya da maydanoz suyu içebilirsiniz. Her 2- 3 dakikada bir yudum alarak tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

Sinüslerin dolduğu ve öksürüğün arttığı zamanlarda maydanoz suyu içmenin faydası bulunmaktadır.

Ağız kokusunu gidermede ve nefesi tazelemede etkisi bulunmaktadır. Kan temizleyici ve yeni kan hücresinin üretimini destekleyici etkisi bulunmaktadır.

Önemli not: Hamilelerde kasılmalara neden olduğu için içilmemesi gerekmektedir. İdrar söktürücü ya da herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu tüketiminde bulunmadan önce mutlaka bir doktor tavsiyesi almalısınız.
 
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Maydanozu salatalarda, yemeklerde ve hamur işlerinde sıklıkla kullansam bile nedense maydanoz suyunu tüketemiyorum. Ama normal tüketimle idrar söktürücü etkiyi gördüğüme inanıyorum.
 
Üst