Mastürbasyon Yapmak Orucu Bozar mı?

Ü

üzgünüm...

Misafir
Merhaba arkadaşlar bn 16 yasındayım ve orucluyken masturbasyon yaptım . kendime engel olamadım ve bu işi yaptıktan sonrada gusul abdesti aldım . ezana kadar hiçbişi yemedim ve oruclu durdum benım kaza orucumu tutmam gerekir yoksa kefaret mi :(
 
M

Misafir

Misafir
dünyadan haberiniz yok bozulur orucu agzınla tutmayacaksın gozun kolun bacagın dusuncelerın herseyınle (aletınlede) oruc bozulur ama keffaetmı gune gun mu bılmıyorumm
 
M

Misafir

Misafir
bi yerde okumuştum. 1. kez mastürbasyon yaparsan (aynı ramazan) tövbe eder ve kaza tutarsın ancak 1. den sonra nasılsa kaza gerekiyor kazasını tutarım diyerek yaparsan 61 tutarsın yazıyordu.

umarım böyle değildir. ben ergenim. doğal olarak evli değilim mastürbasyonu elimle yapmadım ve döl vücut dışına çıkmadı. orgazm oldum ama dışarı çıkmasına izin vermedim ve onu yapmak için elimle temas etmedim. 3 defa yapmak zorunda kaldım dayanamadım. 3 kaza tutucam keffaretsiz değil mi? lütfen yardım
 
M

Misafir

Misafir
yaz ayındayız herkes oruç değil dışarısı açık kadınlarla dolu makyajlı boyalı insan tahrik oluyor.eşide yoksa yada uzakta ise ozaman masturbasyon yapıyor havda sıcak olunca nefis kabarıyor tutamıyor insan kendini herkesin başına gelir gelmiştirde... saklam kgüzel tabii ama yok öyle diyenlerde bu duruma düştü düşecek..
 
M

Misafir

Misafir
Alıntıdr...
Sual:
Mastürbasyon orucu bozar mı, bozarsa kaza mı kefaret mi gerekir?
CEVAP
Orucu bozar, sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir.


Cünüb Olarak Sabahlamak :

Fecir doğmadan önce herhangi bir sebeple cünüp olmak ve bu vaziyette sabahlamakta -oruçtan yana- bir sakınca yoktur. Ancak güneş doğmadan yıkanıp sabah namazına yetişmesi gerekir. Çünkü bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak caiz değildir.
Gündüzleyin Uyurken İhtilâm Olmak :

Gündüzleyin uyurken ihtilâm olmak oruca zarar vermez. Çünkü bu elde olmayarak ortaya çıkan bir durumdur. Namaz vaktini geçirneden yıkanmak gerekir. (El-Muhit - Bahrirâik - îbn Nüceym - İbn Âbidin.)
(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/214-215)
 
M

Misafir

Misafir
MEZİ

Erkeğin hanımı ile oynaşırken, idrar yolundan gelen berrak su Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür Bu kelime "mezy" ve "meziy" şeklinde de okunabilir Hatta bazıları "meziyy" şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir (el-Abâdî, Avnul-Ma'bûd Şerh'u Sünen'i Ebi Dâvud, Medine 1968, I, 354)
Mezi, meni gibi şehvetle akmaz Aktığı zaman, insan tarafından hissedilmez Mezinin akması ile şehvet kesilmez (Ahmed b Muhammed b İsmail et-Tahtâvî, Haşiye ula Merakil-Felâh Şerhu Nuril-İzâh, Mısır 1970, s 80)
Kur'ân-ı Kerim'de mezi hakkında herhangi bir bilgiye tesadüf edilememesine karşılık ilgili bazı hadisler bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler verir
Mikdâd b el-Esved'den nakledildiğine göre, Hz Ali ona şöyle buyurmuş: Ben Hz Peygamber (sas)'ın damadıdır Onun için O'ndan utanıyorum Sen O'ndan sor Bir adam hanımı ile şakalaşırken idrar yolundan mezi gelirse, ne yapmak gerekir İtikdâd; bu durumu Hz Muharnmed (sas)'e sordum, aşağıdaki cevâbı verdi, demiş:
"Herhangi birinizin idrâr yolundan bu şekilde mezi gelirse, avret yerini (zekerini) yıkasın ve namazı için abdest alsın " (İmâm Malik, el-Muvaıta, Tahare, 53; Buharî, Gusl, 13; Müslim, hayz, 4; Ebu Davut, Tahare, 82)
Rivâyet edildiğine göre, Sehl b Huzeyf; "benden çok mezi geliyordu ve ben her seferinde gusledip yıkanıyordum" demiş ve bu durumu Hz Peygamber (sas)'e sorduğunu söylemiş Hz Peygamber (sas) ona, mezinin guslü gerektirmediğini, yalnız abdesti bozduğunu buyurmuş Tekrar: "Yâ Resûlâllah, elbiseden mezinin bulaştığı yeri ne yapmak gerekir?" diye sorunca, Rasûlullah (sas), mezinin bulaştığına kanaat getirilen yerlerin su ile silinmesinin yeterli olduğunu açıklamıştır (Ebu Davud, Tahare, 82; Tirmizî, Tahare, 84)
Hz Ali, Rasûlullah (sas)'den mezi ile ilgili soru sormuş O da; "Mezi abdesti ve meni guslü gerektirir" diye buyurmuştur (Tirmizi, Tahare, 83)
Meziden dolayı gusül yapmak, yıkanmak gerekmez Aneak meıi abdesti bozar Bunun için abdesti yenilemek gerekir
Hadislerde de işâret edildiği gibi, mezinin bulaştığı yerleri yıkamak icâb eder Çünkü mezi necistir (İbnul-Humâm, Şerhu Fethil-Kadir, Mısır 1315, I, 46; Vehbe ez-Zuheylî, el Fıkhul-İslâmî ve Edilletuhu, Dımaşk 1989, I, 368)
Nureddin TURGAY
 
Ü

üzgün :S

Misafir
mastırbasyonun orucu bozdunu bilmeden farklı gunlerde 3 defa mastırbasyon yaptım sonra bi arkadas dedi bozar diye araştırdım bozarmış ama bimiyordum şimdi ben 3 gün kaza orucu tutup kefalet vermemmi gerekir
 
M

Misafir

Misafir
arkadaşlar oruç mideye bir lokma gitmesiyle bozulan yani herhangi bir sey yedigin zaman oruç bozulur tamam mastürbasyon da bozuyor ama bir sey yemiyoruz ki birde birsey daha sorcam mastürbasyondan sonra kaza gerekti aksam ezanına kadar beklicekmiyiz orucu yoksa yiyip icebilirmiyiz ?
 
Üst