Masallar Çocuklar İçin Neden Önemlidir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Çocukları eğitirken aynı zamanda da eğlendiren masallar çocuklara iyiyi, doğruyu ve güzele yöneltmektedir. Çocuklara dış dünya konusunda bilgi verici niteliği bulunan masalların aynı zamanda çocuklar üzerinde hayal gücünü geliştirici özelliği de bulunmaktadır. İyilerin ödüllendirileceği, kötülerin ise ceza bulacağını gösteren masallar ana dilini düzgün kullanabilme becerisini kazanmada da son derece etkili sonuçlar alma konusunda çocuklar için en önemli yardımcı işlevini üstlenmektedir. Hele bir de masal okurken bazı noktalara dikkat etmeniz durumunda masalın çocuklar üzerindeki önemi yadsınamamaktadır.

*Masallar sayesinde çocuklar kendileri ile vakit geçiren kişilerle sıcak bir ilişki içerisine girip; sanat- eğitim içeriğine sahip harika zaman geçirebilme fırsatını değerlendirebilirler.

*Çocukların tekrarlayan olaylardan hoşlanıyor oluşu anne ve babanın da ona aynı masalı her akşam istediği zaman okuyuşu sonucunda onu mutlu edebilmektedir.

*Mutlu son ile biten masallar sonucunda çocuk hayata daima olumlu tarafından bakması açısından da fayda sağlayıcı niteliğe sahiptir.
 
Üst