Masal Seçiminin Yaşa Göre Dağılımı Nasıl Olmalıdır?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Masal seçimi yaparken yaş unsuru göz önüne alınmalıdır; çünkü bazı masallar ürkütücü ögeler içerdiği için çocukları korkutabilir.

Masal tercihinizde yaş dağılımı şu şekilde olmalıdır:

*1- 3 yaş arası masallarda karakterler eğlenceli olduğu sürece çocuğunuz masalı dinlemekten keyif alacaktır. Özellikle bu yaş grubundaki çocuklar masal dinlerken kelime hazinelerini geliştireceklerdir. Bu nedenle masallar kısa ve anlaşılır dilde yazılan tarzda seçilmelidir.

*3- 4 yaşına gelen çocuklar daha uzun masallar dinleyebilirler. Kolay sıkılmazlar ve olumsuz durumların farkındadırlar. Karakterlerin çokluğu ve doğru- yanlışın ayırt edilebileceği tarz masal seçim işlemini gönül rahatlığı içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

*Gerçek ve hayalin farkına varan 4- 5 yaş çocuğu nelerin olup nelerin olmayacağını bilir. Masal dinlemekten keyif alır; farklı insanlar ve karakterlerle iç içe olmak ona ayrı bir zevk verir. Dinlediği masallarla ilgili birçok soru sorup, sizi yorabilir:)

*Çocuğunuz 5 yaş üzerinde ise masalı bütün olarak algılama yeteneği gelişmiştir. Masalı anlamada sorun yaşamaz; merakı artarak soruları çoğalır. Kendi masallarını bile yaratmaya başlar. Anlatmaktan ve anlattıklarının dinlenmesinden büyük keyif alır.
 
Ottoman

Ottoman

Bölüm Yöneticisi
Kitapları önce büyükler okusun böylelikle onlarında ruhları neşelenir :)
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Eskiden masallar ilgi cekiciydi, masallari okurken ve okuturken birseyler ögreniliyordu artik gunumuzun masallarinin alayi yapmacik artik.
 
Üst