1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Maket Yapımında Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Konu, 'Model & Maket Yapımı' kısmında sedacım tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sedacım Yeni Üye

  Maket Yapımında Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar - Model maket yapımı dinlenmek, düşünmek ve vakit geçirmek için seçilebilecek en iyi yollardan biridir. Ama işe nereden başlayacağınıza karar vermek hepsinden önemlidir. Zevkle başladığınız bu iş bir süre sonra hayal kırıklığı ile sonuçlanıp, bir daha başlamamak üzere sizi bu işten uzaklaştırabilir. Ya da doğru adımı atarsanız ömrünüzün sonuna kadar kopamayacağınız zevkli bir hobiniz olur.

  - Yapılacak en büyük yanlışlardan biri ise, işe başlar başlamaz hayalinizdeki o muhteşem yelkenliyi veya uçağı yapıp evinin bir köşesinde görmeyi amaçlamaktır. Unutmayın ki o hayalinizdeki yelkenli bir ya da iki yılınızı alabilir. Bu nedenle ilk çalışmanızın küçük bir model olması gerekir. Böylece düzeltilemeyecek hatalar yapsanız bile moraliniz bozulmaz ve şevkiniz kırılmaz.

  - Size çalışmanızda gerekli olabilecek tüm takım ve malzemeyi önceden temin edin. Çalışmak için kendinize rahat bir ortam seçin.

  - Maketin yapımına başlamadan önce parçaları ılık suda hafif sabunlu pamuklu bir bezle yıkamanızda yarar vardır. Çünkü bu malzemelerin basımında kalıplar bazen yağlanmaktadır. Bu durumda maketinize sürdüğünüz boyadan çok iyi bir sonuç elde edemezsiniz.

  - Boyama işlemini parçaları birleştirmeden yapmakta fayda vardır. Aksi halde boyama işlemi oldukça güçleşebilir. Montaj esnasında parçalar arasında boşluklar oluşabilir. Bunun çaresi de dolgu macunudur. Dolgu malzemesiyle boşlukları doldurduktan sonra kurumasını bekleyip zımparalarsanız yüzeyi eski görünüme getirebilirsiniz.

  - Model maketinizin gerçeğe yakınlığını artırmak için eskitme yöntemini uygulayabilirsiniz. Boyama ardından yapılacak bu çalışma için öncelikle modelinizin fotoğraflarını incelemelisiniz. Örneğin model geminizin bacasını isli, tankınızın namlusunu barut lekeli ya da uçağınızın lastikleri yıpranmış göstermek gerçeğe yakınlığı yakalamanızı sağlar.

  - Model maket yapımında sabır her zama ön plandadır. Sıkıntılı anlarınızda model başına geçmeyin, acele etmeyin, model yüzünden uykusuz kalmayın... Hoş vakit geçirmek için yaptığınız bu çalışmanın sizi zorlayacak bir aktiviteye dönüşmesine izin vermeyin.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Maket yapımından zevk alabilmek cok önemli zevk alınmıyorsa zaten yaratıcı olunamaz
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Maket yapımında zevk çok önemli zevk olmaz ise hiçbirşeyi yapamazsın...
   
 4. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  model maket yapımıyla ilgili youtube üzerinden bir sürü video seyredebilirsiniz.
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Maket yapımında bu konuyu ele alarak dikkat edebiliriz .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş