Makarna içinde neler bulunur , makarna şişmanlatır mı

  • Konbuyu başlatan !pek
  • Başlangıç tarihi
!pek

!pek

Admin
Makarna
KİM DEMİŞ MAKARNA ŞİŞMANLATIR DİYE?
Dinç beslenme çerçevesinde temel besin maddelerinden biri olan makarna, ekmeklik buğdaydan daha koyu renkli, protein açısından daha varlıklı bir buğday türü olan şart buğdayından yapılmaktadır. Ülkemizde makarnanın unlu bir gıda olduğu düşünülse de, aslında saf irmikten üretilmektedir. İrmik su ile yoğrulur, elde edilen hamur kalıptan geçirilir, biçimlendirilir ve kurutulur.
7'den 70'e herkesin severek tükettiği makarna;
Ucuz,
Pratik,
Lezzetli,
Raf ömrü uzun,
Kolay bulunabilir,
Düşük enerji taşıyan,
Yüksek besin değerine sahip,
Biçimsel olarak 40'ın üzerinde türü olan bir beslenme maddesidir.
Ülkemizde bilhassa spagetti, fiyonk ve burgu biçiminde seçim edilen makarnanın takvim tüketimi kişi başına yaklaşık 5.2 kg. olarak hesaplanmaktadır. Ülkelere kadar kişi başına düşen yıllık makarna tüketim miktarlarına bakıldığına İtalya 28.9 kg. ile ilk sırada yer alırken, bunu Venezüella (12.7 kg.), ABD (9.5 kg.), Darı (6.8 kg.), Kanada (6.8 kg.), Yunanistan (6.6 kg.) ve Fransa (6.5 kg.) gibi ülkeler izlemektedir. Ülkemizde makarnanın kilo aldırdığına dair hatalı bir inanış vardır. Halbuki makarna şişmanlatmaz. Eğer o kadar olsaydı yukarıda yer alan ülkelerden yalnızca ABD şişmanlık ile bu denli mücadele etmez, bu şart özellikle İtalya'nın ahali sağlığı sorunu haline gelirdi. 100 gr. pişmemiş makarna 355 kkal. enerji, 77 gr. karbonhidrat, 11 gr. protein, 0.3 gr. yağ içermektedir. Bunun yanında folik asit, niasin, A, B1 ve B2 vitamini ile demir, kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi mineraller de içermektedir. Dolayısıyla makarna düşük enerji içermesine karşın besleyici değeri son derece yüksek bir besindir. Ancak makarnaya eklenen yağ ve/veya soslar onun enerji içeriğini olumsuz etkilemektedir.
Dünya Sağlık Örgütü jurnal enerjinin %55-60'ının karbonhidrat, %12-15'inin protein ve %25-30'unun yağlardan karşılanması gerektiğini vurgulamaktadır. Zayıflamaya düzenli beslenme programlarında besinlerin içerdiği yağ oranı ve kan şekeri üstüne etkileri büyük siklet taşımaktadır. Makarna karışık karbonhidrat ve düşük oranda yağ içeriği ile diyetisyenlerin gıda programlarında çoğunlukla tercih ettiği ve haftada en az 2 - 3 kere yenilmesini önerdiği bir gıda maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Börekten salataya, esas yemekten garnitüre kadar pek çok şekilde karşımıza meydana çıkan makarnanın domates, biber, fesleğen, süt, yumurta, soya, vitamin gibi çeşni içeren ve kepekli alternatiflerinin üretilmesi pazar payında yeni bir trend sağlamıştır. Ancak şişmanlattığına dair yanlış inanışlar nedeni ile millet makarna yemekten kaçınmaktadır. Bilhassa artış ve gelişme çağındaki çocuklar açısından son derece yararlı bir besin olan makarna, porsiyon ölçülerine uyarı edildiği ve uygun soslarla hazırlandığı taktirde kilo problemini bile ortadan kaldırmaya asistan olacaktır.

Muğla Besinler Hakkında Herşey uzmanlarına gelmek icin tıklayın!
 
Üst