limonun faydaları

yosun

yosun

Süper Yönetici
Yiyeceklerinizi tatlandırmak için tercih edilen limonu, banyo ve güzellik için de kullanabilirsiniz Tırnaklara parlaklık kazandırır Sıcak havalarda tırnaklarınızı 10 dakika boyunca limon suyunda bekletin. Ellerinizi limon suyuyla sabunluyormuş gibi ovuşturun. Beyaz sirke, sıcak su karışımı ile fırçalayın. Daha sonra ellerinizi iyice durulayın. Deride oluşan lekeleri yok eder Yatmadan önce limon suyu ile ellerinizi ve yüzünüzü iyice ovuşturun. Sabah ılık suyla ellerinizi ve yüzünüzü durulayın. Siyah, kahverengi lekelerin kaybolması için bu işlemi düzeolarak her akşam yapmanız tavsiye ediliyor.
Saçlarınızı güçlendirir
Dökülen ve cansızlaşan saçlarınızı yeniden canladırmak ve parlaklık kazandırmak için 3/4 fincan zeytin yağı, 1/2 fincan bal ve aşağı yukarı 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Saçlarınızı suyla durulayın, havluyla kurulayın ve daha sonra az bir karışımı tarakla saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı yarım saat plastik bone ile sarın ve bekleyin. Daha sonra şampuanlayın ve durulayın, parlaklığı göreceksiniz.
Göze çarpan sarılık yaratır
Tüm saç boyalarına ve beyazlarına alternatif olarak 1/4 fincan limon ve 3/ 4 su ile saçınızı durulayın. Limonun saç renginizi doğal olarak açması için biraz güneşte bekleyin.
Nefes tazeleyicidir
Nefesiniz kötü kokuyorsa ağzınıza bir kaç damla limon suyu damlatın ve yutun. Sitrik asit, ağzınızdaki pH seviyesini değiştirerek, kötü kokuya neden olan bakterileri öldürecektir.
Rahatlatır
Mükemmel bir banyo için küvetinize deniz tuzu, limon suyu ve biberiye ekleyin ve vücudunuza özen gösterin.
 
Murat

Murat

Yönetici
Akdeniz kıyılarının bu sarışın ürünü sofraların ve sağlığımızın dostudur. İçinde A, 8(1), B(2), B(3), C ve PP olmak üzere çok sayıda vitaminler, kalsiyum, bakır, silisyum, demir, fosfor, manganez gibi mineraller, meyve şekerleri, sitrik asit, malik asit gibi organizmaya yararlı asitler terpen ve linalol var.

Çamaşır suyundan doğan zehirlenme ve allerjiye karşı ilaçtır:
Doğa bilimcisi ve beslenme uzmanı Maurice Messegue, “Şifalı Otlar” adlı yapıtında şunları yazar: “Zehirlenme, sodyum, potasyum, javel çamaşır suyu, deterjan gibi alkaliden ileri geliyorsa limon suyu etkili birpanzehirdir. Anneler, bu sözümü kesinlikle unutmayın. Limonun gerek kendisi, gerek kabuğu hem yenilir, hem de cildin üstüne sürülürse organları uyarır, terleme sağlar. Bu terleme ise bilindiği gibi, zehirleri dışan atar.

Diğer Yararları:
* Gut hastalığına ve yüksek tansiyona karşı ilaçtır.
* Böbreklerin çalışmasını arttırır, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştınr.
* Damar sertliği ve romatizmaya karşı faydalıdır.
* Gribin çabuk atlatılmasını sağlar.
* Bir bardak ılık suya limon sıkar ve gargara yaparsanız anjini iyileştirir.
* İshali keser.
* Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır.
* Burun kanamalarına karşı, bir pamuğun üstüne limon sıkarak bu pamuğu kanayan burnun üstüne koyun.
* Ay hali kanamalarını düzenler.
* Sinüzüte karşı etkili bir ilaçtır.
* Yüzdeki sivilceleri geçirir.
* Diş etlerini kuvvetlendirir.

Cildi ve Zekayı Geliştirir:
Cildi güzelleştiren limon, aynı zamanda yapısındaki B vitamini bileşikleri sayesinde zekayı da geliştirir. Bir İngiliz fıkrası limonun bu yararım şöyle dile getirir:

çöpçatan damat adayına sorar:
* Nasıl bir kız istiyorsun? Damat adayı yanıtlar:
* Güzel olsun, zeki olsun, kültürlü olsun. çöpçatan şu cevabı verir:
* O halde sana bir kadınla beraber üç kasa da limon gerek.

Gözün Cilasıdır:
Yapısındaki A vitamini sayesinde gözünüze güç verir.

Nasıl Alacaksınız?
1- İki türlü limon vardır; yatak limon, mevsimlik yani yazlık limon. Yatak limonun rengi koyu sarı, mevsimlik limonun, yani yeni limonun rengi ise açık sarıdır. Pahalı da olsa yatak limon alın. Ancak önce kendi seçeceğiniz bir limonu kestirip suyuna bakın.
2- Limonun ince kabuklusu makbuldür. Kalın kabuklu limon ilk bakışta kendini belli eder. Tepesinde kiraz büyüklüğünde bir çıkıntı vardır.

Nasıl Yiyeceksiniz? Nasıl Koruyacaksınız?
l- Limondaki A, B bir, B iki vitaminleri ışıktan, C vitamini ise havadan çok etkilenir. Bir başka deyimle, kestiğiniz limonun hepsini kullanmamış iseniz kalan kısmı ışığın ve havanın etkisiyle vitaminlerinden bir kısmını kaybeder. O nedenle limonun tümünü kullanmıyacaksanız şöyle sıkın: Limonu kesmek yerine sivri bir şeyle delin ve suyunu ordan akıtın.
2- Limonu kestiyseniz yarısını sonra kullanacaksanız, yarım limonu bir tabağa kesik yeri tabağa gelecek şekilde koyun ve üstüne bir bardak kapayın.
3- Ya da kesilmiş yarım limonun üstüne, kesilmiş yüzeyi kaplıyacak şekilde tuz serpin. Yeniden kullanacağınız zaman burayı ince bir dilim halinde kesip atar, kalanın suyunu sıkarsınız.
4- Bir limonun daha bol su vermesini istiyorsanız kaynar suya atıp kısa bir süre bekletin.
5- Limonu bir kaç hafta taze olarak saklamak istiyorsanız içi su dolu bir kaba koyun ve bu suyu hergün değiştirin.
6- Yatak limonun suyu zaten boldur. Boylamasına da enlemesine de kesebilirsiniz. Ancak limon yeni ürünse mutlaka boylamasına kesin.
 
N

nilüfer

Yeni Üye
Belki sayfalarca içerik eklense yorum yapılsa limonun faydalarını tam olarak anlatamaz. Limon iyiki varsın hayatımızda.
 
Üst