Limon Yemeniz ve Limonlu Su İçmeniz İçin Gerekli Nedenler Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Kutup Yıldızı
  • Başlangıç tarihi
K

Kutup Yıldızı

Yeni Üye
Limonun kabuğu da kendisi de sağlığımız açısından çok faydalıdır. İçine limon suyu ilave ettiğiniz ılık su, sabahları güne taze bir başlangıç yapmanızı sağlamada birçok kişi tarafından tüketilen bir içecek olarak bilinmektedir.

1- Sindirime yardımcı limon suyu sindirim sisteminizi toksinlerden arındırır, midedeki yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklarınıza da iyi gelir.

2- Zayıflamaya yardımcı ılık limonlu suyu düzenli içtiğimizde mide asitlilik oranı düzenlenir. Limonun içerisinde bulunan pektin lifi acıkmayı geciktirici özelliğinden dolayı kilo alma probleminizin de önüne geçmektedir.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan limon bağışıklık sistemini destekleyici C vitamini içermektedir. Limon özellikle stresli olduğunuz anlarda öncelikli tüketmeniz gereken gıdalar arasında olmalıdır.

4- Limon birebir dişeti iltihaplarına ve diş ağrılarına iyi geldiği gibi nefesinizin kötü kokmasını da önleyici etkide bulunmaktadır. Ancak diş minesine zarar vermek istemiyorsanız limonu asla yemeyin. Limonlu su içtikten sonra da dişlerinizi fırçalamakta da fayda görülmektedir.

5- Ph değerini dengeleyen limon en alkali gıdalardan biridir ve içinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik etkisi yaratmaz. Her gün limonlu su içerseniz vücudunuzun toplam asitlilik oranı zaman içerisinde düşüş göstermeye başlar. Eklemlerde biriken ürik asit zaman içinde limonla yok olmaktadır.

6- Daha enerjik hissetmek için birebir limon kokusunun sinir sisteminde sakinleştirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Sinir sistemindeki bu sakinlik, depresyona ve endişeye iyi gelirken size mutluluk vereceği için de kendinizi daha zinde hissedersiniz. Limon sindirim sistemine girdiğinde vücuda ayrı bir enerji vermektedir.

7- Viral enfeksiyonla savaşırken Ilık limon boğaz ağrısı, nezle gibi semptomların azalmasında oldukça etkili bir destek kuvvet olarak sizlerin mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken gıda ürünleri arasında yer almaktadır.

8- Cilt üzerinde faydalı olan limon suyu antioksidan özelliği sayesinde cilt lekelerini azaltır. Hatta ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Limon suyunu düzenli olarak zor geçen yara izlerine ve cildinize uygulayarak farkı görebilirsiniz.

9- Aynı zamanda limon potasyum kaynağı olarak da sıklıkla tüketilmektedir. Potasyum kalp, sinir ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için kesinlikle gereklidir.

10- Kafein ihtiyacınızı azaltıcı rol oynayan limon sabahları bir fincan kahve yerine içilmelidir. Ilık limonlu su tüketiminiz ile öğleden sonra üzerinize çöken o rehavet hayatınızdan sonsuza dek çıkacaktır. Bu da kafeine olan bağımlılığınızı azaltır.
 
Üst