Laço Tayfa Biyografi-Laço Tayfa Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
LAÇO TAYFA[/b]Klarinet ustası Hüsnü Şenlendirici liderliğindeki 8 Türk müzisyeninin biraraya gelmesiyle kurulan Laço Tayfa ilk olarak ‘Brooklyn Funk Essentials’ ile birlikte kaydettikleri ‘In the Buzzbag’ adlı albümü ile adını duyurdu.

Türk müziğinin geleneksel formlarını jazz Laço Tayfa İstanbul Caz Festivali ve Yapı Kredi Sanat Festivalinde Brooklyn Funk Essantials ile birlikte sahne aldı.

In The Buzzbag ile uluslarası müzik piyasasının büyük beğenisini kazanan Laço Tayfa grubu 2000’nin Ocak ayında çıkardığı Bergama Gaydası adlı albümle Türk ve dünya müzik endüstrisine tek başına merhaba dedi. Klarnette Hüsnü Şenlendirici Türkiye’den sonra dünyanın en prestijli etnik müzik plak şirketlerinden biri sayılan Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtıldı.Türkiye’nin en önemli isimlerine sayısız albümde eşlik etmiş yenilikçi ve cesur bir yaklaşım örneği sergiledi.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser veren grup Mayıs 2002’de A.B.D.-New York-Central Park’ta ve 35 kişiyi biraraya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali de dahil olmak üzere önemli festivallerde sahne aldı.

Ekim 2002’de Doublemoon “Hicaz Dolap”isimli 2. albümleri Doublemoon tarafından piyasaya çıktı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinin en bilinen şarkı ve türkülerinden derlenen onüç eserden oluşan albüme Athena ve Kibariye de vokalleriyle renk kattı.

Yeni albümün ardından 11 şehirlik bir Türkiye turnesine çıkan Laço Tayfa Anadolu’da sevenleriyle buluştu. 2003 yazında Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde ünlü Yunan müzisyen Vassilis Saleas ile mıuhteşem bir konser veren grup yeni albümü için çalışmalara devam ediyor.Laço Tayfa :

Nurhat Şensesli (bas) Hüsnü Şenlendirici (klarnet)
 
Üst