Kürtçe Ezan Nasıl Okunur?

M

minek

Yeni Üye
Kürtçe Ezanın sözleri nelerdir? Kürtçe Ezan nasıl okunur? Ezanı Kürtce okumak caizmidir?

Siyasiler Dinin bir takım etkilerinden yararlanmak için Ezan'ı kendi dilinde okutmak istiyorlar. Oysa Üstad Said Nursi Bediüzzaman Buna karşı çıkmıştı. Madem Kürt Bir Alimin sözü dinlenecek o zaman o kişi Bediüzzaman olmalı.

Kürtçe Ezan’ın sözleri şu şekilde:

Xwademazıni - Allah büyüktür (4 defa)

Be vi tıXwadetınnani - O’ndan başka ilah yoktur (2 defa)

Muhammed şandiyeXwade’ye - Muhammed O’nun elçisidir (2 defa)

Varın nımejye- Haydi namaza (2 defa)

Varın rıhatiye - Haydi felaha (2 defa)

Xwademazıni - Allah büyüktür (2 defa)

Be vi tıXwadetınnani - O’ndan başka ilah yoktur (2 defa)
 
A

Aslı

Yeni Üye
Bu oyun tutmaz arkadaşlar merak etmeyin, Kürt kardeşlerimizin içinde bir çok alim var. Ezan Arapça'dır bunda alimler ittifak etmişlerdir.
 
N

nesrin_27

Yeni Üye
Görmez, Kürtçe ezan için; ''Ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevrilmesinin ezan olarak kabul edilmesi asla mümkün değildir.” açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kürtçe ezan konusunda TRT Haber’in sorularını cevapladı. Başkan Görmez, ezanın farklı bir dile ve lehçeye çevrilmesinin asla kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ezanın bütün Müslümanları birbirine bağlayan ortak bir inancın sembolü ve özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi olduğunu kaydeden Başkan Görmez şöyle konuştu: “Ezan-ı Muhammedi, Sevgili Peygamberimizin ilk mescidi inşa ettiği günden bu güne kadar bütün zamanlarda, bütün coğrafyalarda, bütün Müslümanların ortak inancının sembolü ve simgesi olmuştur. Ezan-ı Muhammedi’nin her kelimesi ve cümlesi Şeair-i İslamiye’dendir. Şeair demek dünya var oldukça Müslüman olma bilincimizi ve Müslüman kalma şuurumuzu diri tutacak ve kaybolmayacak bir sembol demektir. Binaenaleyh ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevirisinin Müslümanların ortak inancı ve bilincini ifade eden ezan sayılması asla mümkün değildir.”

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 20 Mayıs Cuma günü BDP’nin sivil itaatsizlik eylemi kapsamında gerçekleştirdiği Kürtçe ezan okunmasına ilişkin bir soru üzerine Diyanet İşleri Başkanı, haberin doğruluğunu henüz teyit etmemekle birlikte farklı dile ve lehçeye çevrilen ezanı ezan olarak kabul etmenin mümkün olmadığını yineledi. Görmez, konuşmasının devamında Türk milletinin ezan konusunda tarih içerisinde acı bir tecrübe yaşadığını ve bunun toplum tarafından kabul görmediğini, bu nedenle de devletin bu hassasiyeti görerek, bu yanlıştan vazgeçtiğini aktardı.

CİHAN
 
Üst