1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kulak Kaşıntısı ve Mantar Enfeksiyonu

Konu, 'Kulak Burun Boğaz Tedavisi' kısmında denizz tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizz Yeni Üye

  Kulak Kaşıntısı ve Mantar Enfeksiyonu
  “Yüzücü Kulağı” Ne Demektir?
  Dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da, özellikle ağrılı vak’alarda doğada sık rastlanan bir bakteri tarafından oluşturulur.
  Nasıl Korunursunuz?
  Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar problem oluşturmazlar. Fakat su bazen dış kulak yolunda hapsolur ve buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamda bakteri ve mantarlar ürer, beslenir ve kulağı iltihaplandırabilirler.
  Başlangıçta kulaklarda tıkanıklık hissedilir ve kaşıntı olabilir. Kısa zamanda dış kulak yolu şişer, tıkanır ve bazen süt gibi bir akıntı olur. Çok ağrı yapmaya başlar. Kulak kepçesi ve önü çok hassaslaşır. İltihap bu duruma geldiğinde hekim tedavisi gerekir. Bu, boyun bezleri şişerse de geçerlidir.
  Kulağınızda su hapsolduğunu hissettiğinizde koruyucu antiseptik damlalardan kullanarak bütün bu olaylar zincirini önleyebilirsiniz.
  Şayet kulak hekiminiz kulak zarınızın normal ve güvenli olduğunu söylerse, yüzme sonrası kulak damlalarınızı kullanabilirsiniz. Basit alkol damla kullanmak önerilebilir. Alkol, suyu emer, dış kulak yolunun kurumasına yardımcı olur ve aynı zamanda yüzücü kulağında oluşabilecek bakteri ve mantarları öldürebilir. Asetik asit ihtiva eden beyaz sirke de kullanılabilir. Eczaneden alkol veya sirkeyi muhafaza edecek damlalık alabilir ve çantanızda taşıyabilirsiniz.
  “Yüzücü Kulağı”ndan Korunmak
  Şayet yüzme, duş veya banyo sonrası kulağınızda suyun hapsolduğunu veyahut kulağınızın nemli kaldığını hissederseniz, bu kulağınız yukarıda kalacak şekilde başınızı eğiniz ve kulak kepçenizi yukarı ve geriye doğru çekerek damlalarınızı damlatınız.
  Damlaların heryere ulaşmasını sağlamak için kulağınızı ovalayınız, daha sonra kulağın kuruması için kulağınızı aşağı yönde çeviriniz.
  Şayet kulak probleminiz tekrarlayan bir eğilim gösteriyorsa, kulak, burun, boğaz hekiminiz yüzmeden önce kulaklarınızı nasıl koruyacağınızı anlatacaktır.
  Dikkat!
  Şayet kulağınız hâlen iltihaplı, kulak zarınız delinmiş veya önceden delik ise, hasar görmüşse veyahut kulak operasyonu geçirmiş iseniz, yüzmeden ve kulak damlası kullanmadan önce kulak, burun, boğaz hekimine danışmanız lazımdır.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Kulak mantarı kaşıntı ile geliyor..
   
 3. b

  birtanem16 Yeni Üye

  kulaktaki mantar tedavi edilebiliyor ama belirli aralıklarla yine çıkabiliyor.
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Hangi aralıklarda çıkıyor ne kadar sürüyor ?
   
 5. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Kulak burun bogaz bölümüne başvursanız daha iyi olmazmı :)
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Genellikle yaz aylarında ve duş aldıktan sonra kulakları kuralamamaktan olabiliyor.
   
 7. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Ayrıca alerji yapan şeylerden de oluyor parfüm vs
   
 8. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi


  Kaşinti bende'de oluyor bazen abi .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş