Kriz ne zaman bitecek?

yosun

yosun

Süper Yönetici
Kriz ne zaman bitecek?

Bakan Çağlayan merak edilen soruyu yanıtladı

[FONT=Helvetica,Verdana,Arial]DHA

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomik krizin daim olacağını zannetmediklerini belirterek, "Çünkü dünya ve Türkiye'de hiçbir kriz daim olmamıştır. İnşallah 2009 sonu ile ülkemizi terk edip gidecektir. Bu kriz tamamen dışardan ithalat etmek zorunda kaldığımız kuş gribi virüsüdür" dedi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezi'nde düzenlediği `Karabük İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılacak olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Karabük TSO Başkanı Pehlivan Baylan'ı makamında ziyaret etti. Çiçeklerle karşılanan Bakan Çağlayan'a, Pehlivan Baylan gümüş şekerlik içinde ünlü Safranbolu lokumu hediye etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Çağlayan, otomotiv sektörünün Türkiye'nin yüz akı olduğunu, yeni paketin iç piyasayı hareketlendireceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Sayın Başbakanımız, 4'üncü ekonomik paketi açıkladı. Dün gece Resmi Gazete'de yayınlanarak bugün yürürlüğe girdi. 60'ıncı hükümet olarak bir çok önlemler aldık. Hatta bunları kriz yokken, belirtileri yokken aldık. SSK puanlarından 5 puanlık bir indirim yaptık. 5 katrilyon kamuda kayıp oldu. Bunu da biz karşıladık. Açıklanan bu ekonomik paket özellikle iç piyasanın gelişmesine yönelik önemli bir pakettir. Otomotiv sektörü, Türkiye'nin yüz akı bir sektördür. Bu sektörde ihracaat pazarlarının daralmasından dolayı daralmayı aşacak, bir tarafta işçi kesimini rahatlatacak, eldeki stokları hareketlendirecek. Süratli bir şekilde çıkardık. Süratli olduğumuzu görmelisiniz. 1600 cc'de yüzde 37 olan ÖTV yüzde 18'e düşüyor. Yani çoğu araçlarda 3 bin liralık bir indirim söz konusu. Bu indirimlerle birlikte bir çok araçlarda fiyatlar 2002-2003 fiyatlarına geri dönmüştür. Ticari araçlarda ÖTV yüzde 10'dan yüzde 1 düşmüştür. Ağır vasıtalarda yüzde 4'den yüzde 1'e düştü. Türkiye motosiklet üretimini ciddi manada yapan bir ülkedir. Onda da yüzde 22 'den yüzde 11'e düşürüldü. Otomotiv sektöründe iç piyasayı hareketlendirecek son derece önemli bir gelişmedir. Bunun yanı sıra Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nu (KKDF) yüzde 15'den yüzde 10'a düşürdük. Bakın 5 puanlık düşüş, sadece 750 milyon liralık bir kaynak demektir. Son açıklanan paketin bize maliyeti 5.5 milyar liradır. Eski rakamla 5.5 katrilyon liradır."

Çağlayan krizin daim olacağını düşünmediklerini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"KKDF nin düşmesi ile birlikte, tüketim daha da ucuzlayacak. Özellikle kredi kartlardaki harcamaların maliyetleri düşecek. Bunlarda vatandaşlara yansıyacak. Konut sektörüne yaptığımız indirim önemli. Beyaz eşya ve elektronikte yapılan indirimler yüzde 6.7'den sıfıra düşürülmüştür. Tabi bunlar 3 aylık dönem için yapılmıştır. Hiçbirimiz krizin daim olacağını zannetmiyoruz. Çünkü dünya ve Türkiye'de hiçbir kriz daim olmamıştır. İnşallah 2009 sonu ile ülkemizi terk edip gidecektir. Bu kriz tamamen dışardan ithalat etmek zorunda kaldığımız kuş gribi virüsüdür. 3 aylık sürede bakılır, incelenir, ne oluyor gelecekte çalışmalar devam edilir. Ama şu anda bilelim ki 3 aylık uygulamadır ve 3 ay içinde ekonomiye getireceği son derece önemli katkısı olacağı kesindir."

Bir gazetecinin "Bu paket enflasyonu tetikler mi?" sorusuna Bakan Çağlayan, "Böyle durumlarda enflasyon öncelikli olmaz. İşadamı olduğumdan biliyorum. Yüksek enflasyon hepimizi para kazanıyor gibi gösteriyordu. Enflasyon bir canavardır. Vatandaşın cebindeki parayı gizli şekilde alan, işadamını da mağdur eden bir canavar. Şükürler olsun 35 yıl aradan sonra tek haneye düşürdük. Şu anda bizi birinci derece de ilgilendiren şey, ekonominin ve tüketimin devam etmesi, büyümesinin devam etmesi, sanayicimizin tezgahlarının çalışır olması ve istihdam edilen işçilerimizin işlerini kaybetmemesi. Biz buna odaklandık" diye cevap verdi.
 
G

gozyasi

Yeni Üye
DOĞRU DEMİŞ BAKAN EFENDİ,
HİÇ BİR KRİZ DAİM OLMAMIŞ.
AMA HER KÜRESEL KRİZİN SONUCU ÇOK ACI OLMUŞ.
HER DÜNYA KRİZİ BİR DÜNYA SAVAŞININ NEDENİ OLMUŞ.
TOPRAKLAR YENİDEN PAYLAŞILMIŞ.
İMPARATORLUKLAR YERLE BİR OLMUŞ. YENİ DEVLETLER ÇIKMIŞ ORTAYA.
HER KÜRESEL KRİZİN SONUCU, BİNLERCE İNSAN ÖLMÜŞ.
BİNLERCE İNSAN EVSİZ, KÖYSÜZ,YURTSUZ YUVASIZ KALMIŞ.
GÖÇE ZORLANMIŞ BİNLERCE İNSAN VATANLARINDAN.
AMA TARİH KİTAPLARINI YAZANLAR HEP YALAN YAZMŞLAR BİZİM GİBİ GARİBAN MİLLETLERİ DAHA İYİ SÖMÜREBİLMEK İÇİN.
NE DEMİŞLER BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ ÇIKMASININ SEBEBİNİ '' AVUSTURYA KRALI'NIN, BİR SIRPLI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMESİ'' OLARAK GÖSTERMİŞLER, ARTIK KİMSE İNANMIYOR BU ABUK TEORİLERE.
PEKİ NEDİR BİNLERCE KİŞİNİN KATİLİ 1. DÜNYA SAVAŞININ NEDENİ;
Sanayi ve ticaret alanın daki gelişmelerden dolayı Avrupa devletlerinin arasındaki ekonomik rekabet.
Hammadde ve pazar ihtiyacını gidermek içinAvrupa devletlerinin sömürge yarışına katılmaları.
Sömürgede geç kalan Almanya ve İtalya nın da güçlerini arttırmak için sömürge yarışına katılmaları.
İngiltere ve Fıransa nın,Almanya nın güçlenmesinden rahatsız olup,silahlanmaya başlamaları.
Fıransa nın almanya ya kaptırmış olduğu Alsas-Loren bölgelerini geri almak istemeleridir.
Rusya nın tarihi emellerine ulaşmak istemiş olması.
Milliyetçilik akımının yayılmış olması.
Blakanlardaki Slav (Rus) –Germen (Alman) çekişmesi.

Amerika'nın Irak'ı işgali, Büyük orta doğu projesi, yıllardır kaynayan orta doğu, Arap dünyasının yıllardır görmemezlikten geldiği Filistin Rezaleti, Balkanlar daki bitmeyen problemler, Kıbrıs sorunu, Azerbeycan- Ermenistan arsında ki problem v.s hep birer çıban başı olarak gösterilsede esas problem AMERİKA VE AVRUPA'NIN AÇ GÖZLÜLÜĞÜ
DEĞİLMİ SENCE.

VALLA KİMSE DUYMASIN AMA, BU BAKAN EFENDİLER PEK DE DOĞRU SÖYLEMİYORLAR GİBİME GELİYOR .
GÜZEL KONU SEÇMİŞSİN HELAL OLSUN SANA YOSUNCUM.
ELLERİNE SAĞLIK CANIM.
 
Üst