kene ısırmasına karşı ne yapmalı ?

Murat

Murat

Yönetici
Sağlık Bakanlığı son günlerde artan kene ısırması vakaları nedeniyle vatandaşları bilgilendirici bir liste yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığından korunmak için, kırsal alan ziyaretlerinden dönüldüğünde kişilerin kendilerinin ve çocuklarının vücutlarını kene yönünden kontrol etmesi, kene tespit edilmesi halinde ise kısa sürede cımbız veya pens gibi uygun bir malzemeyle vücuda tutunduğu en yakın kısmından tutularak çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, KKKA hastalığından korunma amacıyla şunlara dikkat edilmesi istendi:

-Kırsal alan ziyaretlerinde mümkün olduğunca kapalı ve açık renkli giysi giyilmeli ve pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır.

-Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına cilde uygulanabilen böcek kovucu (repellent) ilaçlar sürülmelidir.

-Giysilere, giyinmeden önce belirli şartlarda uygulanarak kullanılabilen keneleri kovucu etkisi (repellent) olan ve Bakanlığımızdan izinli ilaçlar kullanılmalıdır.

-Kırsal alan ziyaretlerinden dönüldüğünde kişiler kendilerinin ve çocuklarının vücutlarını kene yönünden kontrol etmeli, kene tespit edilmesi halinde kısa sürede cımbız veya pens gibi uygun bir malzemeyle vücuda tutunduğu en yakın kısmından tutularak çıkarılmalıdır.

-Kenenin çıkarıldığı yere alkol veya tentürdiyot sürülmelidir.

-Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.

-Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir.

-Kenelerin vücuttan uzaklaştırılması amacıyla eter, kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

-Kene tutunması/yapışması söz konusu olursa, 10 gün süreyle takip edilmeli ve ani başlayan ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin olması halinde, en yakın sağlık kuruşuna müracaat edilmelidir. Erken tanının konması destek tedavisine de erken dönemde başlanmasını sağlayacak, böylelikle tedavi şansını artıracaktır.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güler Yaylı, kene ısırıklarında zeytinyağı ve vazelin kullanılması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Güler Yaylı, yaptığı açıklamada, kene ısırmasında neler yapılması konusunda bilgi verdi. Kene ısırmasında alkol veya ispirto yerine zeytin yağı ve vazelin kremi kullanılması gerektiğini kaydeden Yaylı, şunları söyledi:

''Kene ısırması vakalarında keneyle oynamayın, alkol veya ispirto gibi maddeler kullanmayın. Bunun yerine kenenin bulunduğu bölüme zeytin yağı veya vazelin kremi sürün. Bunları bolca sürdüğünüz takdirde kenenin bulunduğu bölümde hava sıkışması yaşanıyor. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek, kenenin bir doktor tarafından çıkarılmasını sağlayın.''

Prof. Dr. Yaylı, Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen spreyi kendilerinin de önerdiğini söyledi.

-''KENEYİ CİDDİYE ALIN''-

Prof. Dr. Güler Yaylı'nın bazı kişilerin ise kene vakalarına kayıtsız kalıp, uyarılara aldırış etmediklerine de değinerek, 'Keneyi biz önceden de biliyorduk. Önceden bir şey yapmıyordu da şimdi mi yapacak. Bir şey olmaz'' dediklerini hatırlattı. Bu tutumun doğru olmadığını anlatan Prof. Dr. Yaylı, ''Yüzlerce kene çeşidi var ve bunlardan biri virüs taşıyor. Kenenin mutlaka doktor tarafından çıkarılmasından yanayız. Keneyi ciddiye almak gerekli'' dedi.

Prof. Dr. Yaylı, bazı vatandaşların da keneyi tanıyamadıklarına işaret ederek, bu kişilerin sıradan böcek ısırmalarında bile ''kene ısırdı'' diyerek sağlık kuruluşlarına başvurduklarını ifade etti. Prof. Dr. Yaylı, buna rağmen, hastayı takibe aldıklarını belirtti.

-''YOK DİYE RAHATLAMAYIN''-

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan riskli kene haritasında Isparta'nın bulunmamasının bir avantaj olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunan Yaylı, ''Isparta'da pozitif bir vakayla karşılaşmadık. Ama bu Isparta'da kene vakası olmayacak anlamına gelmez. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Isparta'da kene yok diye rahatlamayın'' uyarısında bulundu.

Konya'nın Beyşehir ilçesinden kene ısırması sonucu SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi altına alınan bir kişinin, tedavi edilerek, taburcu edildiğini kaydeden Yaylı, ''Isparta ve ilçelerinden kene ısırığı şüphesiyle başvuran hastalarda ise virüse rastlanmadı'' diye konuştu.
 
Üst