Kendinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

!pek

!pek

Admin
Kendinizi geliştirmek istiyor ve bunun yollarını mı arıyorsunuz? Günlük hayatta kendinizi geliştirmek için yapmanız gereken püf noktalar.

İşte onlar...
1. Kitap okuyun...

Çok değerli bilgi kaynakları olan kitapları okuyarak genel kültürünüzü ve bilgi seviyenizi arttırabilirsiniz. Bol bol kitap okuyun, unutmayın kitap okumak telefonunuzun pil ömrünü uzatır.
2. Yeni bir dil öğrenin

Yeni bir dil öğrenmek, bu dil ile beraber yeni bir kültür öğrenmektir. Kişinin bakış açısını genişletmesinin yanında, farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurma konusunda ve iş hayatında sizi güçlü yapacaktır.
3. Erken kalkın

Sabahları erken saatlerde kalkmak, üretkenliği ve hayat kalitesini arttırır. Erken uyandığınız zaman, daha fazla iş bitirirsiniz ve acele etmek zorunda kalmazsınız. Sizi mutlu edecek şeyleri gerçekleştirmek için bolca zamanınız olur. Unutmayın erken kalkan yol alır.
4. Spor yapın ve sağlıklı kalın

spor, egzersiz yapmak kendinizi iyi hissettirir. Fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek yaşam kalitenizi arttırır. Fiziksel aktivite sırasında salgılanan endorfinler zihni stresten ve işe yaramaz bilgilerden arındırır. Kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için spor yapın.
5. Kusurlarınızı kabullenin

Kusurlarınızı kabullenmediğiniz sürece kendinizi yetersiz, beceriksiz, çirkin ve başarısız hissedersiniz. Ancak mükemmel kusurlarınızı kabullenip yüzleştiğiniz zaman onları gidermek için bir şeyler yapabilirsiniz. Fiziksel kusurlarınızı kabullenip manevi kusurlarınız üzerinde çalışın. Hepimiz çoğu zaman nasıl göründüğümüze o kadar çok odaklanıyoruz ki kim olduğumuza odaklanmayı unutuyoruz ve hayatı yaşamayı kaçırıyoruz.
6. Negatif insanlardan uzak durun

Çevreye negatif enerji yayarak verdiği olumsuzluklarla zararlı olarak nitelendirdiğimiz kişilerin bir kısmı yaptıklarının farkında değilken, bir kısım ise bilinçli olarak kaos yaratıp insanları kızdırmaktan büyük zevk alır. Fakat sonuç olarak, her şekilde gereksiz bir karmaşa, stres yaratırlar ve siz farkında bile olmadan karamsarlığa doğru itilirsiniz. Ne kadar aynı görüşte olmasanız da o negatif ortamdan etkilenirsiniz ve enerjiniz düşer. Bu tür negatif insanlara karşı mesafe koyduğunuzda enerji seviyeniz pozitif yönde artacak, kendinizi geliştirecek, hayatınızı değiştireceksiniz ve daha mutlu yaşayacaksınız. İçindeki mutluluğu çıkaran pozitif insanlarla birlikte olun.
7. Zor insanlarla başa çıkmayı öğrenin

Bazen iş yeriniz gibi yerlerde zor insanlar yer alır ve onlardan kaçamazsınız. Hatta yakın çevrenizde aile, arkadaş çevrenizde de zor insanlar bulunabilir. Sizi zorlayan bu zor insanlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenirseniz kazanacağınız insan yönetimi becerileriyle gelecekte büyük başarılar elde edebilirsiniz.
8. Zeka geliştiren strateji oyunları oynayın

Satranç, sudoku, bulmaca vs. gibi oyunlar oynayın. Bu gibi oyunlar kendinizi geliştirirken aynı zamanda eğlendirecek.
9. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun

Çok uyumak, dik durmamak, sigara içmek, tırnaklarınızı yemek, sağlıksız beslenmek gibi bırakmanız gereken kötü bir alışkanlığınız varsa bunları hayatınızdan adım adım çıkartın.
10. Yeni ve iyi bir alışkanlık edinin

kitap okumak, erken kalkmak, egzersiz yapmak, yeni bir dil öğrenmek, sağlıklı beslenmek gibi iyi alışkanlıklar edinin.
11. Sorumluluklardan kaçmayın

Profesyonel ve kişisel gelişiminizin sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Kişisel gelişiminiz ve hayatınızı yönetebilmek için sorumluluk alın. Zor ve cesaret isteyen sorumluluk almak, olgunlaşmanız ve bireyselleşip özgürleşmeniz için etkili bir araçtır.
12. Çevrenizi genişletin

Kendinizi geliştirmenin püf noktalarından biri de çevrenizi geliştirmek olacaktır. Etki ağınız, iletişimde olduğunuz kişiler ne kadar gelişir artarsa sizde o kadar fazla gelişmiş olursunuz. Her yerde bir tanıdık olması her zaman iyidir.
13. Bilgiye açık olun, kibrinizden arının

Kendinizi geliştirmenin belkide en kolay yollarından birisi, başkalarının deneyimlerine kulak vermektir. Bazen en önemli bilgileri hiç ummadığınız kişilerden alabilirsiniz. Bu sebeple her koşulda insanların size sunacağı bilgilere karşı açık olun. Çevrenizde yer alan insanlarla onların kariyerleri, çalışmaları ve ilgi alanları hakkında yapacağınız konuşmalarla gözden kaçırdığınız, sizin farkedemediğiniz ve çok şaşıracağınız birçok bilgiye erişebilirsiniz.
 
Üst